Ülo Toomsalu • 21. märts 2003 kell 6:02

EPL: Kallas: sõjajärgne abi võib maksta 30 miljonit

Peaminister Siim Kallase hinnangul võib Eestil Iraagi sõja järgseteks rahuoperatsioonideks kuluda umbes 30 miljonit krooni.

?Sõjajärgses ülesehitustöös osalemine loomulikult meile midagi maksab ja seda hakkame teisipäevasel valitsuse istungil täpsemalt arutama,? ütles Siim Kallas mõni tund pärast sõja algust Eesti Päevalehele.

Kallase sõnul võib Eesti osaleda rahutagamise operatsioonides, milleks saadetakse Iraaki sõja lõppedes näiteks demineerijad. ?See võiks 30 miljoni kroonine suurusjärk olla,? kommenteeris ta kulutusi. ?Rõhutaksin siinjuures ainult seda, et küsimus on siin meie inimressurssides. Need inimesed, kes on saatmiseks kõlblikud, on tegelikult juba teistes konfliktipiirkondades hõivatud ja me peame eelkõige vaatama, kas meil on neid inimesi võtta.?

Kallas nentis, et rahaküsimus pole peamine, kuigi raha Eestil selleks praegu pole. ?Me peame tegema eraldi eelarve, aga see on võimalik, me saame hakkama,? lisas ta.

Peaministri sõnul ei tohiks Iraagi sõda mõjutada Eesti pürgimist Euroopa Liitu. ?Olen kindlalt veendunud, et ei. Sest meie oleme põhiliselt oma toetuse keskendanud sõjajärgsele ülesehitustööle ja selles kavatseb minu andmetel ka Euroopa Liidu riikide enamik ja võib-olla isegi kõik liikmesriigid ja võib-olla ka liit ise aktiivselt osaleda,? rääkis Kallas. Ta toonitas, et Eesti ei osale sõjas, vaid on avaldanud toetust Iraagi desarmeerimisele.

Endine välisminister Toomas Hendrik Ilves märkis, et kui USA võidab sõja, nagu loodab, võivad selle mõjud puudutada ka Eestit. ?Kui USA peaks võidurõõmutsema ning näitama Prantsusmaale ja teistele Euroopa oponentidele kohad kätte, nagu poliitikas kohane, siis pole suurt head oodata, eriti riikidele nagu Eesti,? lausus Ilves.

Hetkel kuum