Gea Velthut-Sokka • 8. aprill 2003 kell 11:45

Kallas: Seadus peaks määrama, kas tippkohtumistel käib president või peaminister

Peaminister Siim Kallas ütles täna valitsuse pressikonverentsil, et Euroopa tippkohtumistel peab käima riigi tegevjuht, mitte president.

'Kes peab otsust pärast koduriigis seletama, põhjendama ja kaitsma? Kes peab tulema parlamendi ette seaduse eelnõudega. Ikka peaminister,' põhjendas Siim Kallas oma seisukohta, et tippkohtumised on eelkõige peaministrite jaoks.

Kallase sõnl tuleb kutse kohtumisele tavaliselt märgistusega 'riigi või valitsuse juhile' ning iga riik otsustab ise, kas saadab presidendi või peaministri. Presidentidel on Kallase hinnangul asja peamiselt tseremoniaalstele üritustele, tõsiste otsuste juures peaks aga olema peaminister.

'Võimalik, et Eestis tuleks teha seadusesse muudatus ja see asi täpselt ära reglementeerida, sest meil on olnud sellel teemal probleeme,' nentis Kallas. 'Ma ei näe aga samas mingit takistust, miks uus peaminister presidendiga tippkohtumiste osas kokkuleppele ei peaks saama.'

16. aprilli EL tippkohtumisele Ateenas, kus allkirjastatakse ka liitumisleping, sõidavad president Arnold Rüütel ja uue valitsuse välisminister.

'See on õige otsus, mis tehti juba ammu. Esiteks on tegemist esindusüritusega ja teiseks on see valitsuse vahetumise perioodil peaaegu et ainuvõimalik lahendus,' ütles Kallas.

Hetkel kuum