Kaja Koovit • 28. aprill 2003 kell 8:33

Leedu võib olla esimene euro kasutuselevõtja Ida-Euroopas

Leedul on head võimalused saada esimeseks eurotsooniga ühinevaks Ida-Euroopa riigiks, vahendab Bloomberg Leedu valitsuse ja keskpanga juhtide sõnu.

Leedu täidab juba praegu kõiki nõudmisi, mis on vajalikud 2007.aasta algusest euro kasutuselevõtuks, kinnitas Leedu Panga president Reinoldijus Sarkinas.

?Alustame euro kasutuselevõtu aja üle läbirääkimisi pärast referendumit,? lausus ta. ?Me täidame kõiki euro kasutuselevõtu tingimusi, nii et sellel osas ei ole probleeme,? kinnitas Sarkinas.

Leedu korraldab Euroopa Liiduga ühinemiseks referendumi 10?11.mail.

Euroliiduga liituvad uued riigid peavad euro kasutusele võtma niipea, kui nad täidavad Maastrichti lepingu kriteeriumid. Kriteeriumide täitmise viimast tähtaega ei ole.

Maastrichti kriteeriumide kohaselt ei tohi riigi eelarvedefitsiit ületada 3% sisemajanduse kogutoodangust (SKT), riigi võlakoorem ei tohi ületada 60% SKTst ja inflatsioon ei tohi eurotsooni kolme kõige parema tulemusega riigi keskmist inflatsiooninäitajat ületada enam kui 1,5 protsendipunkti võrra.

Leedu selle aasta eelarvedefitsiit saab tänavu olema umbes 2%, jättes sellega ruumi suurendada järgmises eelarves kulutusi majanduse turgutamiseks, lausus Leedu rahandusminister Dalia Grybauskaite.

Leedu laenukoorem moodustab umbes 26% SKTst ja inflatsioon peaks aasta lõpuks olema alla 2protsendi.

Hetkel kuum