Ülo Toomsalu • 9. mai 2003 kell 5:46

EPL: Eestlased kavandavad New Yorki kõrghoonet

New Yorgi eesti maja vastne juhatuse esimees Jürgen Kaljuvee ja juhatuse liige Keith Siilats soovivad Manhattanil asuva maja 26korruseliseks ehitada.

New Yorgi ülikoolis doktorikraadi taotlev ning portfellihaldurina töötav Keith Siilats (24) ütles, et eesti maja haldav haridusselts otsustas noored kodueestlased juhatusse valida, et hoonele uusi kasutamisvõimalusi ja rahastamisallikaid leida, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kõrghoone ideed on kaalutud juba kümme aastat. New Yorgis müüakse õhuõigusi, mis on selles piirkonnas väga väärtuslikud, ja sel majal on õigused 26 korrusele. Probleem on selles, et ehitamise jaoks on maja ühe meetri jagu liiga kitsas,? lausus Siilats. ?Teisest küljest ? ehk saab ühe meetri juurde ehitada.?

Üle 120 aasta vana, muinsuskaitse all olev eesti maja asub ühel parimatest kohtadest Manhattanil ? 34. tänaval 2. ja 3. avenüü vahel.

Värsketel juhatuse liikmetel pole praegu veel kindlat aimu projekti maksumusest ja finantsallikatest.

?Praegu on seltsi jooksvad kulud suuremad kui liikmemaks ja tarvitatakse oma põhikapitali. Kümne aasta pärast võime olla olukorras, kus maja tuleb maha müüa,? ütles Siilats. Seltsi liikmeskond on aastatega kahanenud 600-lt 300-le.

Eesti maja senine perenaine Ell Tabur ei soovinud pikemalt uuest juhatusest rääkida, kuna soovis uutele tegijatele anda paar kuud aega sisseelamiseks.

Siilats tõdes, et kui nemad ei ehita, tuleb õhuõigus müüa kellelegi teisele, kes ehitab kaks korda suurema pilvelõhkuja.

Hetkel kuum