9. mai 2003 kell 14:33

Tolliamet: maksupettureid ootab kibe elu

Miljoneid neelav maksu- ja tolliameti infosüsteemide ühendamine tõotab maksupettureile kibedat elu, lubab tolliamet.

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling ennustas kahe ametkonna vaheliste tõkete kaotamisest tõsist hoopi maksupetturitele, kuna pettusi uurivad ametnikud saavad kogu infole kiiremini ligi.

Vellingu sõnul oli infosüsteemide ühendamine loogiline, sest juba maksekorralduse seadus näeb ette, et maksuhaldurite informatsioon on ühine.

Et siinsed tolli andmebaasid ühilduksid Euroopa Liidu vastavate infosüsteemidega, on hetkel käimas seitse erinevat arendusprojekti, millest suurem osa tänavu ka lõpetatakse.

Velling tõi välja, et tolli- ja maksuametiga suhtlemine kiireneb, kuna uued tehnilised lahendused võimaldavad kaubaliikumise elektroonilist vormistamist. Veebi vahendusel saab ettevõtja tutvuda ka oma ettemaksukontode seisuga.

Tolliameti eelarvest liikus 2003. aasta lisaeelarvega 47,5 mln krooni maksuameti eelarvesse, seda seoses IT-osakondade ühendamisega mullu novembris. Tolli ja maksuameti andmebaaside lõplikuks ühendamiseks kulub praeguste kavade kohaselt kaks-kolm aastat.

Eesseisvaks tolli teosuutlikkuse tõstmiseks kavatseb rahandusministeerium täiendavate tulude arvelt eraldada 7,8 mln krooni, mis läheb inventari soetamiseks. Tolliameti eelarvesse liikus lisaeelarvega aga ka 2,7 mln krooni, millest kavandatakse katta vastava projekti administreerimis-, lähetus- ja koolituskulud. Kokku kulub teovõime tõstmise kaasfinantseerimiseks 10,5 mln krooni, ülejäänud raha tuleb välisabist.

Hetkel kuum