Ülar Lauk • 13. mai 2003 kell 11:08

La Stampa: Leedu korraldas valijatele haarangu

Leedu juhid elasid üle mitu ebameeldivat hetke, kui laupäeva õhtul tulid teated, et valimas on käinud vaid 23% valijatest, kirjutab La Stampa.

Viivitamatult töötati välja erakorraline plaan valijate aktiviseerimiseks maakohtades. Kohalikud riigijuhid pöördusid otseeetris valijate poole üleskutsega tulla järgmisel päeval valimisjaoskondadesse.

President Rolandas Paksas: 'Meie Läti ja Eesti naabrid, nagu kogu Euroopa, vaatavad meie peale. Meie hääletame esimesena iseseisvuse eest. Me ei lase võimust võtta laiskusel ja ükskõiksusel. Kõigest südamest palun teid - mõelge tulevikule, hääletage enda ja Leedu eest'.

Peaminister Brazauskas pöördus otse talupoegade poole: 'Tulge põllult tagasi, lõpetage töö, meenutage seda, et on tarvis hääletada'. Ekspresident Adamkus kutsus üles 'mitte lasta käest ajaloolist võimalust hääletada iseseisvuse poolt'.

Võitlusse astus ka kirik. Pühapäeva hommikustel missadel kutsusid pühad isad üles usklikke täitma oma kodanikukohust, et 'südametunnistus oleks rahulik'. Külades ja asulates käisid võimuesindajad majast majja ning veensid kõige kangekaelsemaid võtta valimistest osa. Linnapead organiseerisid autobusse valijate viimiseks jaoskondadesse.

Õhtustes teleuudistes teatati, et 'kartused möödusid' ja 'riik hingas kergendatult'.

Leedus oli propaganda suunatud eelkõige linnale, noortele, intelligentsile ning ignoreeris maaelanikke. Võimalik, et kõige tulemuslikumaks osutus aktsioon, mille viis läbi üks supermarketite kett, mis kinkis sümboolse hinna eest pudeli õlut, tahvli ?okolaadi ja paki pesupulbrit ostjatele, kellel olid kleepsud, mis tõendasid nende osalemist hääletusel.

<#Inopressa.ru=http://www.inopressa.ru/details.html?id=12488>

Hetkel kuum