Sirje Niitra • 19. mai 2003 kell 11:55

Peaminister andestas justiitsministrile

Peminister Juhan Parts otustas andestada justiitsminister Ken-Marti Vaherile ja anda talle teine võimalus.

'Olen veendunud, et Ken?Marti Vaher ei rikkunud valimiste eel antud ministrivannet. On üleastumisi, mille puhul tuleb ametist lahkuda päevapealt: nagu riigivargus, valetamine, kuriteo toimepanek. Ja on üleastumisi, mille puhul tuleb anda teine võimalus. Minu jaoks on justiitsiministri juhtum selliste killast,' põhjendas peaminister Juhan Parts oma otsust.

'Teiseks, ma küsisin endalt, kas Vaher on ebakompetentne, laisk või suutmatu inimene ministriametis. Ma küsisin endalt ka, kas Vaher on omakasupüüdlik, valelik ja kuritahtlik inimene. Minu seisukoht on, et ta seda ei ole. Justiitsminister on aus inimene. Ta ei ole avalikkusele valetanud. Ta on oma teo eest saanud kätte kõrge moraalse karistuse. Ta on saanud kätte ka juriidilise karistuse.

Kolmandaks, kindlasti oleks mul lihtsam minister lahti lasta. Minu ülesanne on tagada see, et valitsus täidab rahvale antud lubadusi ning viib ellu oma valitsemisprogrammi. Vaheril on selged eesmärgid oma valitsemisala edasiarendamiseks ning Vaher on parim minister nende kavade elluviimiseks. Valitsus ja valitsusjuht peab langetama otsuseid, mis oleksid Eestile igas konkreetses olukorras parimad. Usun, et justiitsministri jätkamine on õige.

Mulle on öeldud, et Vaheri ametisse jätmine ei oleks uus poliitika. Ütlen teile selgelt, et Eesti Vabariigis ei saa kunagi ministriametis olema inglid, vaid inimesed. Kiirust ületanud ministri ametisse jätmine on proovikivi, kas käsitleme poliitiku vastutust primitiivselt ja nõrgestame riiki või anname Vaherile uue võimaluse. Mõnikord on olulisem võime karistada ja teinekord on olulisem võime andestada.'

Hetkel kuum