Ülo Toomsalu • 21. mai 2003 kell 5:58

PM: Uued nõuded toovad lähiaastail Eesti passidesse fotoga kiibid

Rahvusvahelised nõuded võivad mõne aasta pärast lisada Eesti passidesse kiibid, millele on elektrooniliselt salvestatud omaniku näopilt.

Näopilti kandvad kiibid on hetkel peamine variant, milleni on välja jõudnud Rahvusvaheline Lennundusorganisatsioon (ICAO) oma aruteludes, millisel kujul tuleks käivitada omaniku keha kohta käivate ehk biomeetriliste andmete kandmine reisidokumentidesse, kirjutab Postimees.

Teised variandid - kiipidele info kandmine passiomaniku sõrmejälgede või silmaiirise mustri kohta - jätab ICAO esialgu lisavõimalusteks, mis ei saa vähemalt lähematel aastatel kohustuslikuks. Põhjuseks on passidesse lisatavate kiipide suurem vajalik andmemaht ja sellega kaasnev kallim hind.

Kodakondsus- ja migratsiooniameti osakonnajuhataja Klen Jääratsi sõnul esineb Euroopa Liidu komisjon ilmselt sel suvel algatusega kiibid passidesse lisada. «Tõenäoliselt on see paratamatus ja tuleb ka meile,» ennustas ta.

Jäärats oli üks kahest Eesti esindajast, kes osales mai algul Kanadas Montrealis peetud ICAO masinloetavate reisidokumentide tehniliste nõuete töögrupi koosolekul. ICAO töörühmas on kiipide standardid ja sinna kantav andmestik juba olnud põhjalikult arutusel, selle kohta on loodud tehniline dokumentatsioon.

Kõige esimesena kehtestab kiibinõude ilmselt USA nende riikide uutele dokumentidele, kellega Ühendriikidel on viisavabadus - hetkel Eesti nende hulka ei kuulu. Samas on selles nimekirjas enamik Euroopa Liidu praegusi liikmesriike ja ELi ühtse standardi kaudu jõuavad uued nõuded suure tõenäosusega pärast 2004. aasta kevadet ka meile.

Hetkel kuum