Ülo Toomsalu • 29. mai 2003 kell 6:23

PM: Tulevased abiministrid teenivad kantsleri palga

Res Publica algatusel loodavate kõrgepalgaliste poliitilise abiministrite töö võib kokku põrgata ministeeriumi kantsleri omaga.

Esimest korda parlamendisaalis vaetud eelnõu järgi saab abiminister nagu ministeeriumi kantsler palka kõrgeima võimaliku ehk 35. palgaastme järgi. See tähendab tänavu 12 500 krooni kuus, millele lisanduvad erisused ja lisatasud, kirjutab Postimees.

Kui vaadata kantslerite tegelikke töötasusid, võib abiministri palk kujuneda 25 000-30 000krooniseks või isegi suuremaks. Näiteks teenis rahandusministeeriumi kantsler Aare Järvan 2002. aastal lisatasudega kokku 456 682 krooni ehk veidi üle 38 000 krooni kuus.

Puhtjuriidiliselt oleks abiminister avaliku teenistuja staatuses, nagu ka kantsler ja teised ametnikud. Riigikogu juriidilise osakonna antud arvamuse järgi ei tule eelnõust üheselt välja, kumb on kumma alluv - kas abiminister ministeeriumi kantsleri alluv või on hoopis kantsler abiministri alluv.

Parlamendi põhiseaduskomisjoni esindaja Väino Linde tutvustas eile parlamendile komisjoni arutelul kõlanud seisukohta, et abiministri palkamise tulemusena võib tekkida ka lahkhelisid.

«Võivad tekkida pinged abiministri ja kantsleri ja ka teiste apoliitiliste juhtide vahel, kuivõrd on võimalik, et dubleeritakse teatud ametiülesandeid,» selgitas Linde. Ta lisas, et eelnõu on poliitiliselt kergesti rünnatav, sest populistlikult saab väita, et nii saavad võimulolijad luua oma erakonnaliikmetele mitu uut ja olulist ametikohta.

Hetkel kuum