Virkko Lepassalu • 2. juuni 2003 kell 12:59

Kuulsa lenduri hukutanud koopialennuk oli varem viga saanud

Eestis valmistatud koopialennuk Spirit of St. Louis, mis Inglismaal alla kukkus ja lenduri hukutas, oli varem angaari riivates viga saanud.

'See lennuk sai viga minu mäletamist mööda eelmisel aastal, kui ta käest lõikama pani ja tiivaga angaari riivas,' ütles laupäeval hukkunud Rootsi lendurit Hollanderi 10 aastat hästi tundnud lennuinstruktor Rein Porro. Lennuk remonditi küll korralikult ära aga välistada ei saa kuhugi jäänud mikropragusid. Lennuk kukkus laupäeval Inglismaal Coventrys toimunud demonstratsioonlennul alla tiiva murdumise tõttu.

Porro märkis, et lennukil oli ka veel varem probleeme, näiteks kütusesüsteemiga.

Ta lisas, et tundis hukkunud Pierre Hollanderi hästi. Hollander oli üks kuulsamaid Rootsi lendureid ja suurepärane õhuakrobaat. Viimati vestlesid nad kaks kuud tagasi. Rootslast oodati ka möödunud nädalavahetusel peetud Pärnu õhushow`le, ent ta vabandas ja otsustas paraku viimaseks jäänud õhusõidu kasuks Inglismaal.

'Koopiamasinad ei ole tavaliselt halvemad kui originaallennukid,' ütles Porro. Neid ehitatakse originaaljooniste ja -arvutuste järgi. Kuid seejuures kasutatakse kaasaegseid materjale, mis on vastupidavamad, kui need, mida tarvitati 20ndatel või 30ndatel.

1997. a Eestis Link Co poolt ehitatud Spirit of St. Louis kujutas endast koopiat kuulsast Charles Lindberghi õhusõidukist.

Hetkel kuum