Ülo Toomsalu • 6. juuni 2003 kell 6:20

PM: Tudengid pääsevad vanematega sidumisest

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas eile, et üliõpilased ei tule lugeda toimetulekutoetuste määramisel osaks nende ema-isa leibkonnast.

Ettepaneku see punkt välja jätta olid komisjonile teinud kolm erakonda - Mõõdukad, Keskerakond ja Rahvaliit.

Parlamendi sotsiaalkomisjon hääletas ettepanekud läbi ja kiitis need kõik heaks, andmata ühtki vastuhäält. Oma poolthääle andis kümmekonnast kohalolijast neli kuni kuus inimest, kirjutab Postimees.

«Mina olen väga õnnelik,» kinnitas Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) juhatuse aseesimees Madis Masing, kes viibis tudengite esindajana komisjoni koosolekul. «See on suur võit kõikide üliõpilaste jaoks.»

Sotsiaalministeeriumis valminud seadusesäte oleks lubanud toimetulekutoetust taotleda ainult sellistel üliõpilastel, kelle ema-isa perekond elab alla toimetulekupiiri, sõltumata tudengi vanusest. Erandiks oleksid olnud abielus või lastega tudengid.

Seletuskirja järgi oli eelnõu mõte suunata toimetulekutoetused paremini tõelistele abivajajatele, kes on ära kasutanud kõik muud võimalused abi hankimiseks.

EÜLi uuringu põhjal toetavad vanemad teises linnas õppivaid üliõpilastest lapsi aga peamiselt natukese toiduga, kuid muidu moodustavad üliõpilased eraldi leibkonna.

Eelnõu käis sellisel kujul ka Riigikogu täissaalis esimesel lugemisel, kus tudengite automaatset lugemist vanemate leibkonda pidasid vähe põhjendatuks mitmed nii opositsiooni- kui koalitsioonisaadikud.

Ilma vanusepiirita on sellises seadusesättes kahelnud ka õiguskantsler Allar Jõks.

Muudetud kujul läheb eelnõu täissaali teisele lugemisele teisipäeval, 10. juunil.

Hetkel kuum