Inno Tähismaa • 9. juuni 2003 kell 15:22

Merko teeb Hansapanga Läti peamaja projekti ringi

Riiga Hansapanga Läti peamaja ehitav Merko tütarfirma Merks teeb hoone projekti ringi, et vähendada vanalinna varjutavat mõju.

Merksi juht Ivars Geidans ütles, et nädala jooksul tehakse projekti muudatus, millega muudetakse hoonet arhitektuuriliselt kergemaks. ?See peaks võtma pinged maha,? ütles Geidans. Tema sõnul valmib graafiline materjal hoone väljanägemisest kolme nädalaga.

Geidans ütles, et hoonet madalamaks ei tehta ja kardinaalseid muutusi ei tule. Projektis loobutakse kuni 6. korruseni algselt planeeritud purjekujulisest arhitektuurilisest elemendist. Hoone muutub visuaalselt kergemaks ja varjutab vähem vanalinna. Selle asemel on kavas suurendada rohelist tsooni maja ümber ja hoone ligipääsetavust.

Poleemika Hansapanga Läti peamaja ümber sai alguse paar kuud tagasi, kui maailma haridus-, teadus- ja kultuuriorgansatsioon UNESCO ähvardas Riia vanalinna maailma kultuuripärandi nimekirjast välja heita. Põhjuseks toodi Hansapanga hoone ehitus vanalinna vahetusse lähedusse. Ehitusest haaras kinni Läti parempoolne valitsus, et avaldada survet Riia vasakpoolsele linnavalitsusele. Konflikt kulmineerus möödunud nädala lõpus, kui Läti peaminister Einars Rep?e ähvardas tagandada Riia linnapea Gundars Bojarsi. Riia linnavalitsus oli andnud maja ehitamiseks kõik vajaminevad load.

Hoone läheb maksma pool miljardit krooni. Nõuete kohaselt ei tohi Riia vanalinna naabrusse ehitada kõrgemaid kui 15-korruselisi hooneid. Hansapanga maja krundile kinnitatud planeeringus oligi ette nähtud 15-korruseline hoone, kuigi sama planeering lubas ka kõrgemat ehitist, olenevalt korruse kõrgusest. Praegu on asutud ehitama 26-korruselist maja, millest paar korrust on juba valmis.

Hetkel kuum