Ülo Toomsalu • 11. juuni 2003 kell 6:36

SLÕL: Rõngu vallavolinik võitleb vägivallaga

Rõngu vallavolikogus on sündinud seaduseelnõu, mis kehtestaks vägivaldse filmi ja arvutimängu levitajale 10 mln kroonise litsentsitasu.

Kuigi valitsuses eelnõu poolehoidu ei leidnud, tõotab vallavolinik Evald Mihkra võitlust jätkata: 'Karta ega kaotada pole minu eas midagi.'

Rõngu vallavolikogu korrakaitsekomisjoni esimees Evald Mihkra (69) on 32 aastat algkooliõpetajana töötanud. Ajendi vägivalla vastu võitlemiseks sai ta tütrepojalt, kirjutas SL Õhtuleht. 'Soovitasin tütrel panna poeg huvialaringi, et oleks vähem suhtlemist tänavaga ja poiss ei satuks kurjale teele - tuleb 3. klassi poiss arvutiringist ja ütleb uhkelt: emme, ma tapsin inimese, sõitsin puruks auto ja sain selle eest plusspunkte! Olin ?okeeritud.' Poiss tuligi vanaisa nõudmisel arvutiringist ära.

Aprillis hakkas Mihkra vägivallavastase seaduse ettepanekut volikogus läbi suruma. Ja saigi toetuse, mis sest, et vaid ühe enamhäälega.

Oma noorusajast ega õpetajapäevist Mihkra koolivägivalda ei mäleta. 'Öeldakse, et üks kuritegevuse sotsiaalseid põhjusi on vaesus. Täitsa vale! Pärast sõda elas rahvas palju vaesemalt kui nüüd. Polnud sellist mõistet nagu koolivägivald - seda üldse ei olnud. Koolides tegutses palju huvialaringe, olid pioneerilaagrid ja talulapsed tegid kodus tööd.'

Mihkra põhjendab oma seaduseelnõu veelgi: üle kolme tunni päevas teleri ees istuv ameeriklane olevat ühe uurimuse järgi ülimalt jõhker ja julm. Portugalis reisil olles sirvis ta võõrastemajas läbi kõik 25 teleprogrammi ega leidnud ainsatki vägivallafilmi.

Kuigi eile lükkas valitsus Mihkra vägivallavastase eelnõu tagasi, ei lepi ta sellega: 'Mulle on tulnud kirju, mulle on helistatud teistest omavalitsustest, kes tulevad analoogsete ettepanekutega välja.'

Agressiivsuse arengu kujunemisest uurimuse kirjutanud psühholoog Külli Muugil on Rõngu volikogu ettevõtmise üle hea meel, kuigi tema teada pole veel ühelgi riigil maailmas õnnestunud vägivallafilme piirata.

Hetkel kuum