Ülo Toomsalu • 30. juuni 2003 kell 7:02

EPL: Pääsküla prügimäe valged rotid suunduvad linna

Kahjuritõrjefirma Gifti-Kutid andmetel on Pääsküla prügimäe sulgemise järel kasvanud rotitõrje väljakutsete arv Nõmmel.

?Rotte on natuke rohkem tulnud Harku poole. Peamiselt kutsutakse meid appi eramajadest, aga rotid on tunginud ka lausa korrusmajadesse, näiteks Pärnu maantee ääres,? ütles Gifti-Kutid OÜ tõrjespetsialist Helen Lintal Eesti Päevalehele.

Tõrjujad käivad rotte mürgitamas keskeltläbi kaks korda päevas. Eriti palju appikutseid tuleb vanalinnast. ?Terve vanalinn on ju alt lahti, kõik torud ja käigud on omavahel ühendatud. Tavaliselt ühest korrast ei piisa ja tõrjet tuleb korrata,? rääkis Lintal.

Peale selle, et paljude inimeste jaoks on rott vastik, levitab elukas kõikvõimalikke haigusi. ?Rotid veavad ju kirpe mööda muru ringi, aga lapsed käivad murul mängimas,? osutas Lintal.

Vanalinna rotiuputust peab tõsiseks probleemiks OÜ Patricol. ?Linn peaks kindlasti midagi ette võtma ja hakkama vanalinna kohe puhastama. Öeldakse, et ühe elaniku kohta võib linnas olla seitse rotti, arvutage ise,? viitas OÜ Patricoli juhataja Kalevi Lankinen ligi 2,7 miljonile pealinnas elavale rotile.

Tallinn sulges 3. juunil rottide põhilise toidulaua, Pääsküla prügimäe, kuhu on aastakümnete jooksul ladustatud umbes neli miljonit tonni rämpsu. Kuu aega hiljem on prügimägi endiselt närilisi täis. ?Meil on prügimäel 20?25 spetsiaalset mürki sisaldavat söödakasti, kust kajakas või teised loomad süüa ei saa. Praegu käivad rotid seal korralikult söömas ja mürki läheb ikka kilodes,? kirjeldas Lankinen.

Hetkel kuum