Ülo Toomsalu • 1. juuli 2003 kell 6:51

EPL: Tudengeil lootust 1000 kroonile kuus

Riik võib tuleva aasta jaanuarist maksta kuni 1000kroonist õppetoetust kõigile riigieelarvelistel kohtadel õppivatele üliõpilastele.

?Eesmärk on, et kõik riigi tellitud kohtadel nominaalajaga õppivad tudengid saaksid toetust,? ütles Rahvaliidu fraktsiooni aseesimees Jaak Allik Eesti Päevalehele.

Rahvaliit seisab Alliku sõnul igakuise 1000kroonise toetussumma eest, millele lisanduks 200 krooni eest sõidusoodustusi, mida tuleks senistel alustel edasi maksta. ?See lahendaks probleemi tervikuna,? lausus Allik. ?Toimetulekutoetust saaksid siis ainult need tudengid, kelle sissetulek jääb allapoole vaesuspiiri.?

Allik uskus, et edasises vaidluses leiab Rahvaliit ühise keele Res Publicaga. ?Oleme kindlad, et tudengite toimetuleku peavad tagama õppetoetused,? märkis Res Publica fraktsiooni esimees Taavi Veskimägi.

Sarnaselt Rahvaliiduga soovib Res Publica toetusi maksta nii riigieelarvelistel kohtadel õppivatele tudengitele kui ka kutsekoolide õppuritele. Selline vaatenurk on aga vastumeelne Reformierakonnale.

?See, et inimene on tudeng, ei tähenda, et teda peaks suruma sotsiaaltoetuse saajate hulka,? ütles Reformierakonna fraktsiooni nõunik Peep Lillemägi. ?Üks variant oleks laenusumma tõstmine.?

Alliku sõnul on debati kaalukeeleks, millise õppetoetuse seaduse eelnõuga valitsus välja tuleb. ?Me ei nõustu haridusministeeriumi versiooniga maksta toetusi 30 protsendile tudengitest,? ütles Allik.

Selle ettepaneku elluviimine nõuaks aastas lisaraha 100-120 miljonit krooni, Rahvaliidu oma poole enam.

Hetkel kuum