Ülo Toomsalu • 15. juuli 2003 kell 7:04

EPL: Sisepettustest haavatud kolmandik suurfirmadest

37 protsenti Balti suurettevõtetest on töötajate väärtegevuse tõttu kandnud viimase paari aasta jooksul keskmiselt 2,8 miljonit krooni kahju.

Üheksal protsendil on kahju ulatunud üle 13 miljonit krooni. Selline on PricewaterhouseCoopersi (PWC) Kesk- ja Ida-Euroopa ettevõtete küsitluse kokkuvõte.

PWC eksperdi Rick Helsby sõnul on firma töötajate enamlevinud pettusteks vargused ning raamatupidamispettused. Lisaks mainisid küsitletud firmajuhid korruptsiooni, altkäemaksu, küberkuritegusid jms, kirjutab Eesti Päevaleht.

PWC majanduskuritegevuse küsitluse tulemustest selgub, et ligi viiendik regiooni ettevõtetest on raamatupidamispettuste ohvriks langenud, kus firma finantsseisu näidatakse ebaadekvaatselt. See näitaja on maailma keskmisest kaks korda kõrgem.

Vargused olid PWC uuringu andmetel aset leidnud viimase kahe aasta jooksul ligi pooltes kõigis kannatanud firmadest. 60 protsenti kannatanutest olid varguse ohvriks langenud enam kui neli korda. 40 protsenti varguse ohvriks langenud firmadest suutis rohkem kui 20 protsenti varastatud varast taastada. Kuus protsenti suutis taastada rohkem kui 80 protsenti varast.

PWC hinnangul pöörab ühiskond teravdatud tähelepanu korruptsioonile ja altkäemaksule, kuid paljud firmad käsitlevad altkäemaksu kui äritegevuse loomulikku osa, mitte kui kuritegu.

Helsby sõnul on üks võimalus sisepettuste ennetamiseks kanali loomine, mille kaudu töötajad saavad anonüümselt vihjata sisepettuste kahtlustest ettevõttes. Riskide pidev hindamine on Helsby sõnul väga oluline, samuti nagu aus juhtkond. ?Ülalt mädanev ettevõte mädaneb kiiresti ka alt,? ütles ta.

Hetkel kuum