25. juuli 2003 kell 9:53

Rootsi valitsus riius rahaliidu üle

Rootsi valitsuses tõusis eile tüli rahaliidu üle, kui euro-vastane majandusminister nõudis teavet riigifirmade kulutustest jah-kampaaniale.

Majandusminister Leif Pagrotsky ähvardas raadiointervjuus, et riigifirmad peaksid kaaluma ettevõtlusorganisatsioonist Svenskt Näringsliv väljaastumist, kui viimane pole enamat kui ?poliitiline kampaaniaorganisatsioon jah-poole toetamiseks,? kirjutab Dagens Industri. Pagrotsky tahab, et organisatsioon avalikustaks palju see euroga ühinemist pooldava kampaania toetuseks raha on annetanud.

Rahandusminister Bosse Ringholm süüdistas seepeale Pagrotskyt riigifirmadele suukorvi pähetõmbamises, et need euroteemas kaasa ei räägiks.

Rootsi majandusleht Dagens Industri taunib oma tänases juhtkirjas Pagrotsky käitumist, kirjutades, et majandusministri põhitöö peaks olema ettevõtjate huvide kaitsmine. Ja kui enamus ettevõtjatest euroga ühinemist toetab, ei tohiks minister kasutada oma kaalukat positsiooni isiklike seisukohtade väljendamiseks.

Meedia andmeil on Svenskt Näringsliv jah-kampaania toetuseks eraldanud 300 milonit Rootsi krooni. Organisatsioon ise andmeid ei kinnita.

Rootsi elanikkonna hulgas on aga jätkuvalt ülekaalus rahaliidu vastased. Den Danske Banki juulikuise küsitluse järgi on 43 rootslastest valmis või tõenäoliselt valmis hääletama euro poolt, vastu või tõenäoliselt vastu on 52%. Juuniga võrreldes on ei leeri edumaa kasvanud 4 protsendipunkti võrra.

Rahvahääletus Euroopa ühisrahaga liitumise üle toimub 14. septembril.

Hetkel kuum