28. juuli 2003 kell 11:27

Maksuameti tulemuspalgad sõltuvad ümbrikupalgareididest

Maksuameti vastusest Äripäeva esitatud küsimustele selgub, et kohalike maksuametite tulemuspalku mõjutavad muu hulgas ka ümbrikupalgareidid.

Tänavu ajavahemikul 1. jaanuarist juuli 18. juulini korraldas maksuamet koos politsei ja tööinspektsiooniga 417 ümbrikupalgareidi, millest 144 on tänaseks osutunud tulemuslikuks. Lisaks on reididega seotult pooleli 94 revisjoni.

Enim koos politsei ja tööinspektsiooniga ümbrikupalku otsinud Ida-Viru maksuamet korraldas 74 reidi, mille põhjal algatas 12 revisjoni. Reididest olid tulemuslikud vaid 11, määratud maksusumma küündis 40 000 kroonini.

Reidide arvult järgneb Tallinna juriidiliste isikute maksuamet, kes 62 reidi tulemusel algatas 48 revisjoni. Nendest lõppes 18. juuliks maksuametile positiivselt 30, pooleli on 25. Ettevõtteile määratud maksusumma küündib juba 13,6 mln kroonini, sellest on laekunud 6,3 mln krooni.

Samas kujuneb rahandusministri määratud tulemuspalga summa vahest, mille võrra ettekirjutuste või maksuotsuste kaudu riigieelarvesse laekunud summa ületab tööplaanis toodud summat. Arvesse ei lähe määratud trahvidest ja intressidest laekunud summad.

Kohalike maksuametite töö tulemuslikkuse hindamisel arvestab maksuameti keskasutus lisaks riigieelarvesse laekunud summadele ka ümbrikupalkade avastamiseks ja tõkestamiseks korraldatud reidide ja tõendatud juhtumite arvu, maksumaksjate teavitamiseks korraldatud seminaride ja osalejate arvu, esitamata käibemaksudeklaratsioonide arvu jm. Näiteks vähendab tulemustasu kõrge maksuotsuste kehtetuks tunnistamise protsent, kohtulahendite madal võiduprotsent ning suutmatus tähtaegadest kinni pidada.

Ümbrikupalgareididest Remeti ehitusele loe <#tänasest=http://www.aripaev.ee/2436/uud_uudidx_243605.html> ja Priisle keskusse <#14. juuli=http://www.aripaev.ee/2430/uud_uudidx_243001.html> Äripäevast.

Hetkel kuum