28. juuli 2003 kell 7:37

PM: Eestit suhkru tarvitamist piirav aktsiis ei ohusta

Eesti ametnikud ei pea vajalikuks suhkrule karistusaktsiisi kehtestamist, sest magusa liigsöömine pole Eestile probleemiks.

Paljud arenenud riigid on hädas inimeste muutunud toitumisharjumustega, milles on liiga suur osa suhkrut sisaldavatel toiduainetel. See on endaga kaasa toonud ülekaalulisuse sagenemise, samuti mitmed suhkru liigsöömisest tingitud haigused.

Seetõttu plaanitakse näiteks Inglismaal ja Austraalias ebatervislikule toidule, sh suhkrule aktsiiside lisamist sarnaselt tubaka ja alkoholiga, et vähendada nende kahjulikku mõju inimeste tervisele.

Maailmas suurenev inimeste ülekaalulisus tekitab muret ka Maailma Tervishoiuorganisatsioonile (WHO), kes soovitab suhkru söömise ülempiiriks kümmet protsenti päevasest toidukogusest.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialisti Mari Järvelaiu sõnul ei saa Eestis sellistest probleemidest mingil juhul rääkida, sest eestlastel on pigem probleeme suhkru alasöömisega. «Samuti ei saa meil rääkida ülekaalulisusest, sest viimase kümmekonna aasta jooksul on inimeste keskmine kehakaal ainult langenud,» rääkis Järvelaid.

Hetkel kuum