Heidit Kaio • 3. september 2003 kell 13:33

Eesti Pank: "ei" refendumil mõjuks majandusele halvasti

Eesti Panga hinnangul mõjutab Eesti majandust negatiivselt, kui rahvahääletusel ütleb Eesti rahvas Euroopa Liidule 'ei'.

Esiteks jääb laekumata suur hulk Euroopa Liidu tõukefondide raha. Hinnanguliselt moodustab see 1,5-2 protsenti 2004.aastaks prognoositavast SKP-st ehk mõni miljard krooni. See tekitab raskusi riigieelarve rahastamisel, kuna tõukefondidega on seotud ligikaudu pool riigieelarve juurdekasvust 2004. aastal.

Teiseks tekitab eitav vastus ebakindlust investorites ja tõusevad intressid, mis tõstab kapitali hinda ning sunnib äriringkondi osadest projektidest loobuma.

Mõlemal juhul on tulemuseks investeeringute vähenemine ja selle kaudu majanduskasvu aeglustumine. Eeldatavasti ei ole intressitõus võrreldav Vene kriisi järel kogetuga, kuid investeeringute vähenemine nii valitsus- kui ka erasektoris võib viia majanduskasvu aeglustumiseni kuni viiendiku võrra ning mõju võib olla püsivam.

Eesti Panga prognoosides eeldatakse Euroopa Liiduga ühinemist 2004. aasta kevadel. Rahvaküsitluse positiivne otsus tähendab majandusele senise stabiilse arengutee jätkumist ning kindlust nii välisinvestoritele kui kodumaistele ettevõtjatele. Üheks riskiks on rahvaküsitluse 'ei' ning selle võimalikud negatiivsed mõjud, mis võivad osaliselt avalduda juba järgmisel aastal. Ühinemisest loobumise negatiivne toime ilmneb põhiliselt kahel moel.

Hetkel kuum