Silva Männik • 11. september 2003 kell 15:54

Sõerd: Kõigi juurdluse lõppjäreldustega ei saa kindlasti nõustuda

Eile rahandusministeeriumis valminud distsiplinaarjuurdluse kokkuvõtte kätte saanud maksuameti juht Aivar Sõerd ei nõustu komisjoni seisukohtadega.

Vastuväidete koostamiseks taotleb ta ajapikendust. Tähtaeg nende esitamiseks oli esmaspäev, kuid Euroopa Maksuametite Organisatsiooni peaassamblee juhtimine ei võimalda tal asjaga sellel nädalal süvenenult tegeleda.

Sõerdi sõnul heideti dokumendis tõsisemalt ette revisjonide juhendite ebakvaliteetsust, liiga suuri õigusabikulusid, maksuotsuste ebapiisavat kvaliteeti, kohtustatistika halvenemist. ?Paljud need väited on suhteliselt meelevaldsed ja vaieldavad,? väitis Sõerd. ?Ühelt poolt heidetakse ette maksuotsuste kvaliteedi langust, samas pärjati maksuametit edukustasudega. Esimeses kvartalis olid need 2,9 miljonit krooni, teises juba 6,4 miljonit krooni ehk üle kahe korra rohkem.?

Komisjon pidas Sõerdi sõnul taunimisväärseks maksuameti kokkulepet pangaliiduga, kus lubati off-shore firmade kohta pankadest informatsiooni väljastada ka ilma eelnevalt maksuvaba piirkonna firma poole pöördumist. ?Samas mind ennast sealsel kohtumisel ei olnudki, küll aga oli kaks rahandusministeeriumi ametnikku,? märkis Sõerd.

Etteheiteid pälvis ka Sõerdi väide Äripäeva ühes artiklis, et isikute pangakontode kohta 6000-7000 päringut aastas ei ole maksuameti poolt sugugi palju. ?Nad võtsid välja andmed ja leidsid, et see on kordades suurem ning märkisid, et peadirektor kas ei ole kursis või esitas avalikkusele vale informatsiooni,? selgitas Sõerd. ?Samas võtsid nemad arvesse ka kontode arestimisega seotud päringud, mida mina silmas ei pidanud.?

Ta lisas, et suurt tähelepanu pöörati uurimismaterjalides tema seotusele Tallink Grupiga, kuid seal huvide konflikti ja õigusvastast käitumist ei tuvastatud.

Sõerd on oma taandamise otsuse ka kohtus vaidlustanud. Esimene istung toimub 15. oktoobril.

Hetkel kuum