Ülo Toomsalu • 6. oktoober 2003 kell 6:21

EPL: Puudega inimese hooldajatasu hakkab maksma omavalitsus

Rahahädas valitsus tahab panna puudega inimeste abistajatele hooldajatoetuste maksmise täielikult omavalitsuste õlgadele.

?See, kes niisuguseid otsuseid langetab, peab elust ikka väga kõrgel ja kaugel olema,? ütles Viljandi sotsiaalameti peaspetsialist Merike Eensoo.

Eensoo lubas, et omavalitsus ei jäta invaliide abita, kuid võimalused niigi kehvas seisus abivajajate toetamiseks vähenevad kindlasti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Toetuse saamise tingimused muudab rangemaks eelarvekava, mis seab sotsiaalministeeriumi üheks põhiülesandeks puudega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse ringitegemise.

?Eesmärgiks on lõpetada puuetega inimeste hooldajatoetuse maksmine riikliku toetusena ja karmistada toetuse saamise eeskirju kindlustamaks riiklikest vahenditest ainult põhjendatud kulude tegemist,? seisab eelarve seletuskirjas. ?Hooldajatoetuse puhul ei ole tegemist riigi otsese põhiseadusliku kohustusega osutada abi puuduse korral, vaid omavalitsuste ülesanne on oma inimeste hoolekannet korraldada.?

?Linnaeelarve seda küll välja ei kannata,? nentis Eensoo. ?Ei kujuta ettegi, kuidas seda maksma hakatakse.? Eensoo sõnul on Viljandis sadu hooldajatoetuse saajaid. ?Igal linnavalitsuse istungil arutatakse mõne toetuse määramist,? kinnitas ta.

Paide vallale tähendab hooldajatoetuse ülevõtmine aastas umbes 50 000 krooni suurust väljaminekut. ?Loomulikult on see vallale suur raha,? tõdes sotsiaalnõunik Lille Tammik, ?maal on ju elu raske.? Tammiku sõnul peaks riik niisugust otsust vastu võttes kindlasti vallale sihtotstarbelise rahaeralduse tegema.

Hetkel kuum