21. oktoober 2003 kell 9:45

Soome firmad kardavad tööjõu liikumise piiramisega konkurentsikaotust

Soome tööandjad kardavad, et Soome plaan piirata tööjõu vaba liikumist ELi uutest riikidest asetab nad Rootsiga võrreldes ebasoodsamasse seisu.

Soome Tööstuse ja Tööandjate liidu ökonomist Jussi Mustonen ütleb ajalehes Taloussanomat, et Soome firmadel tuleb siis efektiivsuse tõstmiseks muid nippe otsida.

Tööjõu vabal liikumisel on kaks poolt. ?Üks on soomlaste töökohtade kaitsmine, teine piisava tööjõu tagamine ettevõtetele,? ütles Olli Sorainen Soome tööministeeriumist. ?Tuleks mõelda, kui paljud neist, kes muidu oleksid tulnud Soome, lähevad nüüd Rootsi, kus bürokraatia on väiksem.?

Soomes on tööjõu liikumise piiramiseks valmimas seadus, mille järgi firma saaks välismaist tööjõudu palgata vaid siis, kui kodumaalt töötegijat ei leita. Valitsus lähtub eeldusest, et üleminekuaja pikkus on kaks aastat, ehkki Soome ametiühingute keskliit SAK tahtnuks piiranguid vähemalt viieks aastaks.

Valitsus kiirustab eelnõuga, et menetleda seda koos uue välismaalaste seadusega, mis reguleerib töölubade väljastamist. Sellega on plaanis lihtsustada töölubade saamist ? praeguse töö ja elamisloa asemel on välismaalasel edaspidi vaja vaid töötaja elamisluba. Piiratud ulatuses on töötamine võimalik ka ilma elamisloata, kirjutab leht.

Hetkel kuum