Kristiina Randmaa • 22. oktoober 2003 kell 22:00

Iga kümnes maksu- ja tolliametnik kaotab töö

Kokku on ühises maksu- ja tolliametis plaanis koondada 200?300 inimest, esialgsete plaanide järgi maksuametis 150 ja tolliametis 110.

Tolliameti peadirektori Aivar Rehe sõnul jäävad tööta peamiselt tollivormistusega seotud inimesed, kelle töö hulk Euroopa Liiduga liitumisel oluliselt väheneb.

Teise grupina jääb tööta dubleeriv halduspersonal peamajade tasandil ? raamatupidajad, personalitöötajad.

Arvestades lahkumishüvitise kogusummat, teeb see 200 inimese ametist vabastamise keskmiseks kuluks 145 000 krooni.

Kahe ameti liitumiskulude maht on kokku 32 miljonit krooni, lahkumishüvitised moodustavad sellest 90. Uueasutuse ametlikuks nimeks saab maksu- ja tolliamet.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Tauno Tatsi hinnangul säästab maksu- ja tolliamet koostegutsemisel hinnanguliselt 50 miljonit krooni aastas. Säärast kulude kokkuhoidu võib eduka ühinemise korral näha juba 2005. aastal, ütles ta.

Praegu kulub riigil kahe ameti tegevuskuludeks umbes 500 miljonit krooni aastas.

Riigikogu heakskiidu korral võtab maksu- ja tolliameti lõplik ühinemine poolteist aastat. Kui tuleva aasta veebruaris on ametitel kahe peale kokku 9 regionaalset osakonda ja 53 kohalikku üksust, siis 2005. aasta 1. jaanuarist peaks töötama 4 regionaalset keskust Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus ning 32 kohalikku üksust.

Kui keskustele on leitud juba juhid, siis maksu- ja tolliameti peadirektori suhtes pole veel otsustatud, millal kuulutatakse välja ametikonkurss. ?Ma arvan, et kui rööpad on maas, siis saab näha, kes neid rööpaid edasi tõmbama hakkab,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi.

Ta lisas, et maksu- ja tolliameti kiire liitmise põhjus ei peitu töölt vabastatud endises juhis Aivar Sõerdis ega tema asetäitjas Vahur Kivistikus, kellest esimene on töölt vabastamise vaidlustanud kohtus ja teine plaanib seda.

Veskimägi lisas, et on veendunud kahe ameti viivitamatus liitmises. ?Tolliamet peaks 1. maist niikuinii minema reformidele, maksuamet on seda juba teinud,? sõnas ta.

Hetkel kuum