Anne Oja • 22. oktoober 2003 kell 22:00

Tormijooks tüüpkorteritele innustab hinda tõstma

?Ostjad on kohe nagu saakloomad kallal, sellest tingituna tahavad müüjad oma korterite eest üha utoopilisemaid summasid,? ütles Pindi Kinnisvara turundusjuht Peep Sooman. ?Pole harv juhus, kui omanikul on lillepott kümme aastat rõdul seisnud ja ta küsib selle eest 10 000 krooni rohkem,? kirjeldas Sooman müüjate ootusi.

Kui korter tuleb alguses müüki 20?30 protsenti üle turuhinna, laseb omanik mõne aja pärast veidi hinda alla. Sellegipoolest võib isegi ülehinnatud kinnisvara juba ühe-kahe kuuga ostja leida. Umbes üks kuu müügiajast kulub laenu või liisingupaberite vormistamisele.

Lasnamäel kolmetoalist korterit pakkuv Landlord Kinnisvara maakler Jevgeni Par?akov rääkis, et sobiv hind on veidi alla miljoni krooni. Kuu aega portaali City24 vahendusel müügis olnud korter maksis alguses 1 050 000 krooni ja praegu saab tõsine ostja hinna kaubelda 980 000 kroonile.

Kuulutuse kõrval olevatelt fotodelt on näha lühtrid, painutatud jalgadega tume mööbel ning vanaaegset mõisahoonet meenutavad rikkalikud kardinad. Par?akov mainis, et müüs naabruses samasse hinnaklassi jäänud kolmetoalise korteri, mille seisukord oli isegi viletsam, kuid vaade avanes vanalinna ja Ülemiste järve asemel merele. Miljonimüügiks kulus vaid kaks kuud.

?Inimesed tingivad, kuid ostavad sellegipoolest, kui korter meeldib,? avaldas Rime Kinnisvara maakler Ivar Hansen. Ka tema praktikas on juhtumeid, kus ostja soostub maakleri arvates põhjendamatult kõrget hinda maksma.

Rabelemise põhjusena nimetas Hansen müüki tulevate korterite vähesust. Eelmisel aastal samal ajal oli tema sõnul olukord vastupidine. Mustamäel tuli müüki palju, kuid ostjad vaatasid pigem uusarenduste kui vanade korterite poole.

Arco Vara maakler Lauri Laanoja andis praegusele äärelinnade müügifenomenile järgmise seletuse: ?Kui eelmise aasta kevadel olid äärelinnade hinnad tõusnud 50 protsenti, hakkasid kinnisvaraarenduste valmimise ja pankade sooduskampaaniatega paralleelselt ilmuma artiklid meedias, et korteri ostmine vanasse majja läheb uue ostmisest kallimaks.? Tänaseks on inimesed aga aru saanud, et osta korter uues majas tuleb kokkuvõttes kallim kui vanas majas ostetut korterit kohendada.

Värskest laenu- ja liisinguportfellist moodustasid ?mägede? korterid lõviosa Ühispangal, täpset statistikat erinevate piirkondade kaupa pangad aga ei tee. Keskmine laenusumma Tallinnas oli umbes pool miljonit krooni.

Hetkel kuum