Raivo Sormunen • 23. oktoober 2003 kell 22:00

Reitingu tõstmine oleks börsile hea märk

Kolmapäeval tõstis reitinguagentuur Fitch Ratings Eesti pikaajaliste välisvaluutakohuste reitingu väljavaate positiivseks. Kohaliku börsi jaoks võib seda pidada heaks uudiseks.

Aeg on näidanud, et reitingu väljavaate tõstmise või alandamise järel toimub õige pea ka reitingu muutmine. Hetkel püsib antud reitinguagentuuri silmis Eesti pikaajaliste välisvaluutakohuste reiting A- peal.

Reitingu kergitamine tähendab sisulist seda, et Eesti riigi välislaenud või emiteeritud võlakirjad muutuvad välisinvestorite silmis usaldusväärsemaks. Usaldusväärsuse tõusu tulemusena läheb tavaliselt reitingu saajale (Eesti riigile) laenusaamine odavamaks ja kergemaks kuna langeb risk, et riik ei suuda oma laene tagasi maksta.

Kui investorite silmis on usaldusväärsemaks muutnud Eesti riigi väliskohustused siis mõningal määral peaks see avaldama mõju ka kohalikul börsil noteeritud ettevõtete aktsiatele.

Seda seetõttu, et ettevõtetele antakse tavaliselt reitinguid selle järgi, mis keskkonnas (riigis) nad tegutsevad.

Ettevõtte reiting võib olla õigupoolest ka riigi omast tugevam, aga sel juhul peab firma krediidirisk olema väga madal ning firma suuromanike ringist peab leidma kõrge reitinguga firma.

Tänase börsipäeva huviorbiidis tõotab olla Hansapank, mis avaldab oma kolmanda kvartali majandustulemused. Eile sulgus panga aktsia 337,97 kroonil ehk 0,7% plussis.

Hetkel kuum