Gea Velthut-Sokka • 27. oktoober 2003 kell 22:00

Euro-jah tegi kinnisvara ahvatlevaks

?Kui võrrelda aastataguse ajaga, siis on olukord täna ikka hoopis teine. Eelarvamused on kadumas, enam ei kardeta, et välismaalastelt seadustega kinnisvara käest ära võetakse,? kommenteeris TÜ Maakure Kinnisvara soomlasest juht Kyösti Kuure, kes on rahvuskaaslastele Eesti kinnisvara vahendanud kuus aastat. ?Minu hinnangul sai määravaks Eesti otsus öelda Euroopa Liidule jah.?

Sama kinnitab ka Soomes atesteeritud maakler Sami Kurko. ?Pärast 14. septembrit on soomlaste huvi Eestis kinnisvara soetamise vastu märgatavalt kasvanud.?

Trigon Capitali direktori Kristel Kivinurme sõnul on soomlaste huvi Eestis toimuva ning siinsete investeerimisvõimaluste vastu viimase aastaga oluliselt kasvanud. Soomlased olid ka juba enne referendumit Eesti ELiga liitumisega arvestanud.

?Mõningal määral on tõepoolest suurenenud soomlaste ja teiste välismaalaste huvi Eesti kinnisvara vastu ning seda peamiselt kahel põhjusel,? ütles Arco Vara Grupi kommunikatsioonijuht Kadri Lindpere. ?Üha enam nähakse Eestit usaldusväärse ning aktsepteeritud partnerina. Usaldusväärsuse kasvu kõrval on mõningane mõjur ka arvatav kinnisvara hindade kasv.?

Kinnisvaraeksperdi müügi- ja turundusjuht Katrin Kurm-Valojää sõnul Soome kinnisvarafirmad aktiivselt Eesti-müügiga ei tegele ja kliente peatse hinnatõusuga ei meelita. ?Pigem kaldub see aferistide patta, kes lubavad maad ja ilmad kokku ning räägivad ükskõik mida.?

Soomlaste seas on populaarseimad Tallinna ja Pärnu kesklinna korterid ning väikesed suvilad veekogu lähedal. Peamiseks põhjuseks on Tallinna ja Helsingi korterite suur hinnavahe.

?Soomlased soetavad Tallinna korteri kahel põhjusel ? üks on investeerimine, teine oma kulutaseme vähendamine,? rääkis Kivinurm. ?On tekkinud rida ärimehi, kes kaaluvad Tallinna nii enda elamise kui ka äri kolimist ? kinnisvara on odavam, kulutase on ka madalam. Sellest viimasest tekib tõenäoliselt ainult Tallinna fenomen ? Riiga ja Vilniusesse sellel eesmärgil ei kolita. Põhjuseks on Tallinna lähedus Helsingiga ? ärimehed saavad vajadusel kiiresti ja lihtsalt Helsingisse sõita.?

Sami Kurko sõnul on selgelt näha ka trend, kus väiksemate maksude tõttu seni Hispaanias resideerunud Soome ärimehed kolivad ümber Eestisse ? siin on majad-korterid odavamad ja ka lähem kodus käia.

Kuure kinnitusel on hüppeliselt suurenenud nende soomlaste arv, kes tahaksid Eestis põllumaad osta ja farmi pidama hakata. ?Nendele pean kahjuks edastama kurva teate ? kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse tõttu välismaalased Eestis põllumaad osta ei saa,? ütles ta.

Hetkel kuum