Eda-Liis Kann • 27. oktoober 2003 kell 22:00

Issanda loomaaed on kirju

Rahva seas on levinud must huumor, et politseinikeks lähevad need, kes on kooliajal kõvasti peksa saanud. Mundrikandmine annab neile võimaluse lõpuks ometi elada välja oma lapsepõlvetrauma. Eesti politseinike suvepäevad tõestavad, et mustas huumoris on omajagu ka tõtt.

Tuntud psühhiaater Jüri Ennet on väga tabavalt öelnud, et madala enesehinnanguga, ebakindlad juhid kompenseerivad oma alaväärsuskomplekse välise glamuuri ja sümbolitega: meie, nn eliit, oleme sakstekambris, teie, nn alamklassike, olge omaette toakeses, metsa serval, telkides.

Tundub, et ka Eesti Politsei värske juht Robert Antropov arvab, et tema suurus vaid sakstekambri kõrgustest alluvateni ulatub.

Ajal, kui politseid ootab viimaste aastate suurim reform, on igati mõistetav, et üritatakse suvepäevade korraldamise kuludelt võimalikult palju kokku hoida. Sellise käitumisega, kus kõik politseinikud, sh ka juhtkond, oleks oma suvepäevi pidanud metsas telkides ja lõkkel vorste grillides, hoides kokku nii ööbimiskuludelt kui ka catering?i-teenustelt, oleks Antropov näidanud head eeskuju teistele riigiasutustele.

Kahjuks aga näitas Antropov oma politsei suvepäevadega vaid seda, et kokku saab hoida küll, aga mitte enda, vaid töötajate arvelt. Töötajad, kes pidid telgid ise kaasa võtma, lükati metsa alla, kus puudus pesemisvõimalus, elekter ja korralikud WCd. Lisaks olid töötajad ka eraldi toidu peal.

Ülemused aga veetsid lõbusalt aega Toila Sanatooriumis, kusjuures isegi päevastel grillimistel ei kõlvanud n-ö suurtel bossidel töötajatega ühise lõkke ääres kartuliputru süüa ja pihve grillida. Neile oli eraldi tellitud suur telk, kus grilliti priskeid kanakoibi. Kõige tipuks oli telgi ümber tõmmatud ka neoonkollane lint hoiatuseks, et metsa all ööbivad politseinikud sealt eemale hoiaksid. Eesti Politsei juhtkond teab, kuidas puhata nii, et neid keegi ei tüütaks.

Politsei ja selle juhi puhkusearmastust ilmestab ka asjaolu, et tänavu juunis oma esimest tööpäeva tähistanud Antropov on kõigest nelja kuu jooksul käinud juba kaheksas välislähetuses. Oma pikima visiidi tegi Antropov juuli lõpus Hispaaniasse, kus ta nädal aega osales politsei ja tuletõrje maailmamängudel, mängides mõnusalt sulgpalli.

Samas ei saa kivi ainult politseinike kapsaaeda visata. Oma osa, ja mitte sugugi väiksem, on siin ka ürituse korraldajal. Ürituse korraldusteenuse sisseostmise eelis ongi see, et pidulistel ei tule pead vaevata ürituse detailidega ? toitlustus, majutus, pesemisvõimalused, ürituse programm jne. Kõik see kokku näitabki ürituse korraldaja professionaalsust. Politseinike suvepäevi aga küll professionaalselt korraldatud ürituseks ei saa pidada.

Selge on see, et ürituse korraldaja pakub just sellist teenust, nagu temalt on tellitud. Kui soov oli, et juhtkond peab ööbima hotellis ja töötajad metsas, siis seda käsku peab korraldaja ka täitma. Samas aga on ürituse korraldaja kohus juhtida peo tellija tähelepanu sellele, et üritus, antud juhul siis suvepäevad on eelkõige töötajate motivatsiooniüritus, teadlikult lahku löödud peoseltskonnad tekitavad aga hoopis vastupidise efekti.

Tundub, et ka ürituse korraldaja on kulutanud kogu energia juhtkonna teenindamisele. Üritusele paneb muidugi punkti alltöövõtu tellimine toitlustusfirmalt, kellel polnud tegevusluba, ning paarisaja politseiniku toidumürgitus.

Hetkel kuum