Ülar Lauk • 29. oktoober 2003 kell 11:17

Peking kardab, et Hodorkovski vahistamine nurjab naftajuhtme rajamise plaani

Hiina jälgib tähelepanelikult sündmusi, mis on seotud naftamagnaat Mihhail Hodorkovski arreteerimisega, kirjutab Berliner Zeitung.

Vahi alla võetud naftafirma Jukos juht oli peamiseks Hiina suunal rajatava naftajuhtme rajamise initsiaatoriks Ida-Siberist Angarskist Hiina 'naftapealinna' Daqing"i ning peamiseks partneriks sel teemal peetavatel läbirääkimistel.

2400 km pikkuse naftajuhtme kaudu pidi Hiinasse igal aastal voolama kuni 30 mln tonni naftat, mille järgi on Hiinas majanduse kõrge arengutempo tõttu suur nõudlus.

Trassi rajamist planeeriti alustada veel sel aastal, kuid projekt sattus ohtu: Jaapan pakkus Venemaale erakordselt soodsaid finantseerimistingimusi naftajuhtme ehitamisele, mis suunduks Angarskist Nahhodkasse Kaug-Idas. Sel juhul võinuks vene naftat tarbida mitte üksnes Jaapan, vaid ka L-Korea ja USA.

Septembris toimunud Pekingi-visiidi ajal veenis Venemaa peaminister Mihhail Kasjanov, et Moskva peab kinni saavutatud kokkulepetest, kuid ei esitanud mingeid garantiisid projekti faktilise realiseerimise kohta.

lt;#Inopressa.ru=http://www.inopressa.ru/details.html?id=15361 gt;

Hetkel kuum