Sirje Rank • 2. november 2003 kell 22:00

Liidrid tammuvad paigal

Soome ja paar kohta madalamal Rootsi on läinud nädalal avaldatud Maailma Majandusfoorumi raporti järgi kõige konkurentsivõimelisemad riigid maailmas. Seda uurimuses, mis ei arvesta avaliku sektori suurust ega kõrgeid makse. Debatt Soomes ja Rootsis näitab, et nendes riikides ei tunta end teadus- ja arendustegevuse (T&A) osas enam kindlalt.

Nokia juhi Jorma Ollila sõnul tammub Soome paigal, uusi edukaid tooteid peaks olema rohkem. Ka riik peaks Ollila arvates teadus- ja arendustegevust enam toetama ja tõstma kulutused kõrgmale 1 SKTst. Praegu on Nokia, mis tänavu esimeses kolmes kvartalis suurendas T&A kulutusi mullusega võrreldes 19, Soomes pigem erand. Uurimis- ja arenduskeskuse Tekes andmeil on Soome firmade taotlused innovaatiliste projektide rahastamiseks 20 vähenenud. Kärbitud on eelkõige pikema perspektiiviga uurimistöid - elades kvartalikapitalismis panustatakse projektidele, mis kiiremini tagasi teenivad. Samas kurdab Soome traditsiooniline tööstus, et Tekes eelistab liigselt ?utoopilisi? kõrgtehnoloogia projekte, mis loodetud kommertsedu pole andnud ja jätab nende tootearenduse toetuseta.

Rootsi tunneb sarnast muret. Ressurssidelt T&A-le on Rootsi ELi tipus, kuid uurimustöö tulemused muutuvad harva toodeteks ega erguta majanduskasvu. Ülikoolidel on raske oma ideid ?rahaks teha? ning pärsib seegi, et pärast energiaturu, telekommunikatsioonisektori, posti ja raudteeliikluse avamist konkurentsile pole enam riigi näol garanteeritud tellijat.

Ettevõtete arvele langeb Rootsis 75 uurimistööst. Kokku läheb T&A-le 4 SKTst, millest riigi osalus 0,8 protsendipunkti. Aastal 2002 vähenes tööstuse panus aga 10, kui suured firmad Ericsson, Volvo, Saab ja ABB oma uurimistegevust kärpisid või Rootsist mujale kolisid. Rootsigi peaks liidrikoha säilitamiseks riigi kulutused T&A-le tõstma vähemalt 1,1le SKTst, leiavad eksperdid, ning soosima eliitkeskuste teket, mis oma avastusi vabamalt uudseteks toodeteks saaksid muuta.

Hetkel kuum