Ülar Lauk • 4. november 2003 kell 12:12

NY Times: Hodorkovski lahkumine kuulutab ette poliitilist võitlust

Venemaa rikkaima naftakompanii juhi kohalt lahkunud Hodorkovski lubas jätkata ühiskondlikku ja võimalik, et poliitilist tegevust.

Hodorkovski märkis oma avalduses, et tagasiastumine on tingitud vajadusest julgestada Jukost poliitiliselt motiveeritud jälitamise eest, kirjutab New York Times.

Tema tagasiastumine puhastab tee mitte üksnes palju efektiivsemaks kaitseks kohtus, kuid ka poliitiliseks kampaaniaks, märkisid kaks allikat, kes omavad volitusi selgitada Hodorkovski positsioone.

See teeb võimalikuks ka Hodorkovski väljaastumise Putini vastu presidendivalimistel, mille läbiviimine on planeeritud järgmise aasta märtsile.

Poliitilised kampaaniad, mida viiakse läbi vanglast, pole uuel ja kaootilise demokraatiaga Venemaal uudiseks, kuid Putini vastu astumine, kelle tagasivalimist peetakse ammu iseenesest mõistetavaks, annab Venemaa poliitikale äraarvamatu suuna. Lisaks paneb selline sündmuste areng venelaste ette valiku riigi kahe mõjukaima inimese vahel, kellest üks esindab võimu, teine - raha.

Oma avalduses Hodorkovski teatas, et jääb 2001. aastal loodud heategevus- ja poliitilise organisatsiooni Avatud Venemaa esimeheks.

Fondi Avatud Venemaa esindaja Irina Jassina loobus kommenteerimast Hodorkovski poliitilise kampaania võimalust. 'Ma ei saa anda kommentaare selles küsimuses, sest see inimene on vanglas, aga meie riigis, kus võimude agressioon pole reguleeritud, ei saa ma teda seada sellise riski alla', märkis Jassina. 'See hirmutab. Kui me hakkame rääkima poliitikast, ei välju ta sealt'.

<#Inopressa.ru=http://www.inopressa.ru/details.html?id=15471>

Hetkel kuum