Ülo Toomsalu • 5. november 2003 kell 5:54

EPL: Kalmistuplatside eest tuleb hakata renditasu maksma

Üle pika aja perekonna hauaplatsile minejaid võib lähiaastatel tabada üllatus, kui nende hooletusse jäetud mälestuspaik on teistele välja renditud.

Hauaplatside eest renditasu võtmist kavandav siseministeerium on eeskujuks seadnud sõjaeelse seaduse, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Maailmas pole tasuta asju ja keegi peab ju maksma ? kas kohalik omavalitsus või inimene,? ütles siseministeeriumi nõunik Tiit Sepp.

Sepa sõnul annaks hauaplatside rentimine kalmistutele lisaraha ja võib-olla ei jäta inimesed siis oma hauaplatse ka hooletusse. ?Surnuaedades käies on näha palju mahajäetud haudu, hauaplats on võssa kasvanud,? lausus Sepp. ?Nii ei leita enam omanikke ega teata, kas platsi tuleks hoida või lasta peale matta.?

Selliste segaduste vältimiseks tuleks teha kalmistute register, mis on hauaplatside rentimise eelduseks.

Tartu alustas hauaplatside rentimist juba 1992. aastal ja praeguseks on suur osa linna kalmistuplatsidest kindla omanikuga.

Tartu linnaasutuse Kalmistu juhataja Aime Pärna sõnul on linn nüüdseks juba kaks korda hauaplatside kasutusõigust müünud. Esimesel korral, 1992. aastal tuli ühe inimese hauaplatsi viieaastase kasutusõiguse eest tasuda 50 krooni. Pärast seda sai kasutusõigust osta kümneks aastaks 80 krooni eest.

Hetkel kuum