ÄP fototoimetus • 11. november 2003 kell 22:00

Kass turgutab perekond Kõuhknate kalaäri

Tänane Äripäev kirjutab majandusraskustes Hiiu Kalurist, keda pangad enam ei usalda ning ettevõte peab seetõttu kõrge intressiga käibevahendeid laenama supermodell Carmen Kassiga seotud ettevõttelt.

Äripäeva hinnangul iseloomustab Kõuhknate ettevõtlustegevust see, et nende omanduses olevad firmad satuvad kiiresti raskustesse. Tundub, et Kõuhknate lipukirjaks on lause: ?Pärast meid tulgu või veeuputus?. Hiiu Kalur on nende meeste äripõhimõtete valus näide.

Kõuhknate tugevuseks on olnud head sidemed. Neil õnnestus erastamise kõrgperioodil saada enda kontrolli alla mitmed Eesti suured toiduainetööstusfirmad. Erastamisedu põhjuseks peetakse Kõuhknate hea sõbra ning äripartneri Ants Laose nimetamist erastamisagentuuri nõukogusse. Erastamiskraani juurde jõudis Laos tänu Keskerakonna soosingule.

Lisaks praegusele Hiiu Kaluri kontsernile kuulusid Kõuhknad ka näiteks Kalevi, Tallinna Piimatööstuse, Rakvere Lihakombinaadi, Epeksi, Tartu Külmhoone, Winum-E omanikeringi. Need firmad olid koondatud ETFC Gruppi, mille käive küündis parematel aegadel 3 miljardi kroonini.

Tagantjärele võib öelda, et Kõuhknate eemaldumine on tulnud nende omanduses olnud ettevõtetele ainult kasuks. Rakvere Lihakombinaat, Tallinna Piimatööstus ja Kalev toodavad praegu omanikele kasumit. Kõuhknate omanduses olles oli Kalevile ja Tallinna Piimatööstusele iseloomulik suurte laenude väljastamine erinevatele firmadele. Neid laene aga ettevõtted hiljem tagasi ei saanud.

Kõuhknate äritegevus sarnaneb ameerika mägedele. Nad liiguvad kiiresti üles ning siis kukuvad kiiresti alla. Samas on nad seni suutnud nagu kass maanduda alati käppadele ja pole haiget saanud. Kõuhknate elustandardit pole nendele kuulunud ettevõtete ebaedu halvendanud. Pigem võib oletada vastupidist.

Nad on loonud paljudest ettevõtetest koosneva ärivõrgustiku, kus siis ühele omanikule kuuluvad firmad teineteisele laenu annavad. Kõuhknad meenutavad Andres Bergmanni, kes erinevate endale kuulunud firmade abil võlausaldajaid, kliente ja äripartnereid eksitas.

Hiiu Kalur näitab, et Eesti on väike ja Kõuhknatel muutub skeemitamine üha keerulisemaks. Enne Vene kriisi ning 1997. aasta börsikrahhi Kõuhknate äriimpeeriumi vereringeks olnud Ühispank on tänaseks nende meeste juhitud Hiiu Kaluri finantseerimisest hoidunud. Väidetavalt on Kõuhknatel keeruline laenu saada ka Hansapangast ning Sampost.

Hiiu Kaluri juht Toomas Kõuhkna ütleb, et pankrot ettevõtet ei ähvarda ning kõik võlakohustused liisingfirmade, pankade, hankijate ja maksuameti ees on ületatavad. Raskuste põhjuseks on kehv konjunktuur. ?Me loodame parematele aegade peale ja sotsiaalne kohustus seda äri jätkata on meil ka - 1000 inimest saab ju meie ettevõttes tööd,? ütleb Kõuhkna.

Hiiu Kaluri puhul on võimalik perekond Kõuhknal näidata, et olles oma ettevõtte kaptenid, ei lahku nad uppumisohus laevalt esimestena.

Autor: ÄP

Hetkel kuum