Ülo Toomsalu • 11. november 2003 kell 6:12

PM: Idaeurooplased naudivad suurt palgatõusu

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Mercer uurimuse järgi naudivad idaeurooplased järgmisel aastal suurt palgatõusu, Eestis jääb see aga kaheprotsendiliseks.

Ehkki kõige suurem reaalne ehk inflatsiooni ületav palgatõus tuleb Mercer?i analüütikute hinnangul järgmisel aastal Indoneesias, võivad ka bulgaarlased ja leedulased rõõmustada üle viie protsendi küündiva reaalse palgakasvu üle, kirjutab Postimees.

Samuti tõusevad palgad tublisti Venemaal, Poolas ja Slovakkias, kuid kõrge inflatsioon sööb nendes riikides enamiku palgatõusust.

Eestile ennustavad Mercer?i analüütikud kõigest kaheprotsendilist palgatõusu, kuid kuna inflatsiooni prognoos on kolm protsenti, siis reaalselt palgad kasvu asemel hoopis kahanevad.

Lätlastel aga reaalne palk praktiliselt ei muutu, sest kui töötasu kasvabki 3,2 protsenti, siis sööb peaaegu kogu tõusu kolmeprotsendine hindade tõus.

Balti riikide osas lähevad kohalike analüütikute prognoosid Mercer?i omadest lahku. Hansapank ootab Eestile järgmiseks aastaks 4,6protsendilist reaalset palga kasvu.

Hansapanga analüütiku Maris Lauri sõnul arvestab Mercer ilmselt liialt maksumuudatuste mõjuga palgale.

«Arvatavasti eeldatakse, et kuna inimesed saavad tänu maksuvaba miinimumi tõstmisele ja maksumäära vähendamisele senisest enam raha palgapäeval puhtalt kätte, siis brutopalga tõus jääb minimaalseks,» rääkis Lauri.

Lauri sõnul võib Mercer?i küsitletud rahvusvahelistes firmades järgmisel aastal tõepoolest palgatõus väiksemaks jääda, sest enamasti on neis palgad kõrgemad kui Eesti omanikega ettevõtetes või riigiasutustes.

Hetkel kuum