Peeter Stamberg • 11. november 2003 kell 22:00

Väliskaubanduse miinus rekordiline

Statistikaameti avaldatud septembrikuu väliskaubanduse numbrid näitavad kurba pilti ? väliskaubanduse defitsiit purustas taas rekordi. Septembris oli puudujääk koguni 2,72 miljardit krooni. Eestisse toodi septembris kaupu 8,15 miljardi krooni eesti ehk 16,5% enam kui aasta varem samal perioodil. Kiiremini kasvas import viimati möödunud aasta oktoobris. Ekspordi poole pealt suudeti näidata vaid 8,6%st kasvu. Kokku veeti kaupu välja 5,43 miljardi krooni eest.

Impordi suure puudujäägi peamiseks põhjuseks oli kiiresti kasvanud sõiduvahendite sissevedu septembris. Kui rööbastel liikuvad sõiduvahendid (trammid ja raudteeveeremid) välja arvata, kasvas maismaal kasutatavate transpordivahendite import septembris ligi 28%. Kokku toodi transpordivahendeid sisse üle 750 miljoni krooni eest. Veelgi suurema hüppe tegi läbi rööbastel liikuvate transpordivahendite sissevedu ? üle viiekordne kasv võrreldes aasta varasemaga. Kokku toodi sellesse gruppi kuuluvaid transpordivahendeid sisse üle 400 miljoni krooni eest.

Transpordisektoris on impordi tugevat kasvu oodata ka oktoobris. Oktoober oli tarbesõidukite müügi osas viimaste aastate parim kuu. Äripäev kirjutas eile, et raskeveokite rekordilise müügi põhjuseks oktoobris oli viimane rahvusvahelisteks vedudeks vajalike lubade jagamine enne Euroopa Liitu astumist.

Väliskaubanduse suur puudujääk tähendab, et ka jooksevkonto paranemist oodata ei ole ja võlgu elamine jätkub. Mida suuremaks aga võlg paisub, seda vähem usaldusväärseks Eesti muutub.

Hetkel kuum