Virkko Lepassalu • 11. november 2003 kell 22:00

Võimu hind on Vene Kultuurikeskus

Imposantset hoonet, mida rahvas tunneb laevastiku ohvitseride majana, renoveerivad vene poliitikute sõprade-tuttavate väikefirmad, leitud ilma avalike pakkumisteta.

Keskerakondlik kultuurikeskuse nõukogu ei ole tänaseni renoveerimishangete ümber valitsevasse segadusse sekkunud. Nii 2002. kui 2003. aasta eelarvest rahastas praegu eelarvekriisis siplev Tallinna linnavalitsus ohvitseride maja renoveerimist 10 miljoni krooni ulatuses. Linnavolinikud oletavad, et 2004. aasta eelarvesse kirjutatakse sama suur summa.

Eestimaa Ühendatud Rahvapartei (EÜRP) ja Keskerakonna vahel sõlmiti 2002. aasta alguses koostöökokkulepe. Pärast kohalikke valimisi on poliitikud kõnelenud koostöö uuendamise vajadusest. Juhul kui peaks luhtuma koostöö Reformierakonnaga, vajab Keskerakond Tallinna volikogus kolme EÜRPi häält, et linnas võimu säilitada.

Poliitik Viktor Andrejev siirdus keskkonnaminister Villu Reiljani nõunikuks. See annab Keskerakonnale märku, et osa vene häältest võib üleriigilises poliitikas libiseda Rahvaliidu kontrolli alla.

Kultuurikeskuse kui linna asutuse nõukogusse kuuluvad keskerakondlased Elmar Sepp, Aleksandr Beloussov ja Vladimir Velman ning Reformierakonnast Margus Allikmaa ja Sergei Ivanov.

Elmar Sepp väitis, et ei tema ega nõukogu pole pädevad kultuurikeskuse renoveerimist puudutavatele küsimustele vastama. ?Tegemist ei ole klassikalises mõttes äriühingu nõukoguga,? põhjendas Sepp oma teadmatust. Tema kinnitusel tegutseb nõukogu vaid ühiskondlikel alustel.

Riigihangete registri dokumentidest nähtub, et avatud pakkumisi kultuurikeskuse renoveerijate leidmiseks peaaegu ei olegi kasutatud. Erandina pakkumine 4,8 miljoni krooni ulatuses tehnovõrkude uuendamiseks.

Vastus, miks on 20 miljonit krooni peamiselt jagatud pisihangeteks, peitub riigihangete seaduses. Nimelt ütleb seadus, et väljakuulutamata läbirääkimistega pakkumist tohib tarvitada ehitustööde puhul mitte suurema kui 2 miljoni kroonise summa puhul.

Peamised firmad, kes pakkumisi võitnud, on tundmatud ehitusfirmad AS Irbistero ning OÜd Pasknäär ning Danv-Pi.

OÜ Danv-Pi on registreeritud ühes Kohtla-Järve korteris, mille telefon oli seatud automaatvastajale. Danv-Pi on võitnud riigihanked 917 000 krooni ulatuses katuse renoveerimiseks ja 640 000 krooni eest noortekohviku ehitamiseks.

Tallinna eelarvest nähtub samas, et 2001. aastal oli lisaeelarves juba ühe korra eraldatud kultuurihoone katuse jaoks 2 miljonit krooni ja mitmed linnavolinikud mäletavad, et katus on ka juba aastaid varem valmis tehtud.

OÜ Pasknäär telefonilt vastas meeshääl, kes väitis, et asub Ukrainas ega soovinud seetõttu rääkida. Kontorit see 40 000kroonise kapitaliga OÜ ei pea. Pasknäär sai 1,9 miljoni kroonise väljakuulutamiseta läbirääkimistega riigihanke, mis puudutas hoone konstruktsioonide osalist vahetamist.

Irbistero juht Andrei Melnikov asus objektil ning oli samuti hõivatud. 2001. aastal näitas Irbistero 5,6 miljonit krooni käivet. Irbistero võitis lisaks avalikule 4,8 miljoni kroonisele tehnovõrkude uuendamise pakkumisele 1,5 miljoni kroonise suunatud pakkumise hoone fassaaditööde kohta.

Kultuurikeskuse renoveerimise projekti veab Tallinna Linnaehituse AS, mis on leitud samuti avaliku pakkumiseta. Firma juhi Vladimir Issakovi väitel on linna poolt kahe aasta jooksul eraldatud 20 miljonist kroonist ära tarvitatud 18,5 miljonit.

Kui viia kokku Issakovi öeldud andmed raha kulutamise kohta riigihangete registri andmetega ning lisada energia- ja veeliitumistasud jms, tekib ikkagi umbes 3 miljoni kroonine auk. Issakovi väidete põhjal võib järeldada, et see on kaetud väikefirmadega igasuguste pisikulude katteks.

Issakovi kinnitusel peitub peamine häda linna eelarvest summade eraldamisel 10 miljoni krooni kaupa. Kui leitaks suuremaid summasid, võiks korraga ette võtta rohkem tööd ning pisifirmade kasutamisest loobutaks. Issakov märkis, et jääb siiski väikefirmade tööga rahule ja on valmis neid edaspidigi kasutama.

Kui astuda Vene Kultuurikeskuse uksest sisse ja küsida, kus asub noortekohvik, vastab valvur või korrapidaja, kes eesti keelt ei oska: ?Siin ei ole mingit kohvikut. Varem oli kolm tükki, praegu mitte ühtki. Igal pool käib remont. Minge sinna? üle tänava, seal on kohvik.? (Osutab teisele poole Mere puiesteed).

27. juunil 2003 sõlmiti väljakuulutamiseta läbirääkimistega pakkumismenetluse tulemusel hankeleping OÜ Danv-Piga noortekohviku ehitamiseks 640 000 krooni eest. Töö pidanuks valmis saama 30. septembriks 2003.

Ajal, mil hoonet remonditakse, keeb kultuurikeskuses edasi vilgas elu, millest annavad tunnistust kontserdid ja etendused.

Hetkel kuum