Ülo Toomsalu • 12. november 2003 kell 6:09

PM: Riik võib remondiraha eest hakata küsima koolide aktsiaid

Res Publica koolireformi kavandajate seas liigub idee küsida koolide riigi raha eest kordategemise eest vastutasuks nende haridusasutuste aktsiaid.

Hariduselu finantseerimise aluste radikaalse muutmise võimalusi uuriv «21. sajandi kooli» programmi rahastamiskomisjon otsib teid ka koolihoonete füüsilise seisukorra kiireks parandamiseks.

Kõigi koolimajade kiire kordategemine läheks arvestuslikult maksma 5,5 miljardit krooni. Samas on selge, et omavalitsustele käib hoonete kiire korrastamine üle jõu, kirjutab Postimees.

«Kui aga koolihooned on sellises olukorras, et lapsed kardavad kooli minna ning ka õpetajatel on ebamugav töötada, sest kõik on kokku kukkumas, siis tuleb need otsused kiiresti ära teha,» ütles haridus- ja teadusministeeriumi nõunik Peeter-Eerik Ots.

Koolide remondivajaduse kiireks rahuldamiseks ning sellega kaasnevate investeeringute hajutamiseks pikemale perioodile kaalutakse laenude võtmist ja aktsiate emiteerimist. Viimasel juhul peaksid omavalitsused loobuma koolihoonetest ja looma nende haldamiseks eraldi organisatsioonid.

Koolireformi kandvaks ideeks on hariduse seniste rahastamisallikate liitmine üheks pearahaks, mis koondaks summasid, mis praegu tilguvad koolidele kuue erineva ministeeriumi ja vähemalt 15 erineva rahastamiskanali vahendusel.

Hetkel kuum