Ülar Lauk • 13. november 2003 kell 14:28

CIA: Iraagis sõdivad ameeriklaste vastu kümned tuhanded võitlejad

Iraagi elanikkonna hulgas kasvab toetus vastupanuliikumisele, võitlejate arv küünib juba kümnetesse tuhandetesse, räägitakse CIA ettekandes.

Briti ajaleht The Guardian kirjutab, et ühe hinnangu järgi osaleb vastupanuliikumises 50 000 inimest. Analüütikud möönavad see on spekulatiivne number, kuid annab tunnistust märksa suuremast vastupanust, kui eeldas Pentagon.

Allikas Washingtoni luureringkondades räägib, et USA võib kaotajaks osutuda, kui ei muuda kiirelt ja radikaalselt kurssi. Allika sõnul osalevad vastupanuliikumises tuhanded inimesed, mitte üksnes Baathi partei ladvik. Jutt pole üksnes neist, kes tulistab, vaid ka inimestest, kes osutavad toetust ja aitavad peituda.

Kuigi CIA ettekanne on üksnes sisemiseks kasutamiseks mõeldud dokument, levitati seda laialt administratsiooni hulgas. Ebaharilik on ka see, et ettekanne on ametlikult heaks kiidetud USA Iraagi tsiviiladministratsiooni ülema Paul Bremeri poolt. Võimalik, et see on märgiks, et ta püüab oma ülemustest Pentagonis mööda minnes teatada George Bushile, kui halvaks on olukord muutunud.

lt;#Newsru.com=http://www.newsru.com/world/13nov2003/irak2.html gt;

lt;#Guardian=http://www.guardian.co.uk/Iraq/Story/0,2763,1083847,00.html gt;

Hetkel kuum