Gea Velthut-Sokka • 14. november 2003 kell 11:51

Kinnisvarakonverents: Oodata on ulatuslikku kinnisvaradepressiooni

Uus Maa analüütik Ain Kivisaar ennustab ulatuslikumat depressiooni kinnisvaras ning kinnitab, et EL-iga liitumise mõjud on üle hinnatud.

'Kinnisvaraturg on lokaalne. Liitumine võib mõjutada nõudlust vaid väga spetsiifilisele kinnisvarale nagu Tallinna vanalinn ja Saaremaa rannaalad,' ütles Kivisaar. 'Et trende ennustada, tuleb vaadata siiski lokaalseid mõjureid.'

Kivisaare sõnul on Eesti turg alles arenemisjärgus ja seetõttu tundlik ja suurte hinnakõikumistega nii üles kui alla. Võrreldes Eesti kinnisvaraturgu Skandinaavia omaga võime küll ennustada trende, kuid mitte seda, millal ja millises mahus need meile jõuavad.

Kivisaar ennustas, et aastal 2004 kasvab Eesti kinnisvaraturul pakkumine hüppeliselt ja uuel hinnatasemel. Kõik need, kes ostsid kinnisvara lootuses see pärast Euroopa Liiduga liitumist kallimalt maha müüa, hakkavad nüüd otsima, kus need jõukad ostjad on, rääkis Kivisaar. Näiteks Maakri majast on tema hinnangul ligi pool ostetud investeerimiseks, mitte oma tarbeks.

Kõigile aga jõukaid ostjaid ei jätku ja see viib hinnakorrektsioonini. Kohalikud on oma vajaduse kinnisvara järele juba rahuldanud, välismaalasi aga piisavalt juurde ei tule, maksejõuliste eestlastest kinnisvaraomandajate juurdekasv on aga väga aeglane. Kivisaar ennustab, et 2005. aastal on kinnisvara müügiperiood praegusest tunduvalt pikem, laenuintressid euribori tõusu tõttu tõenäoliselt tõusevad, kinnisvara hinnad läbivad languse ja külmuvad aasta lõpuks.

Kivisaar ennustas tulevikku vaadates ka, et uute korterite hinnad jätkavad mõnda aega veel tõusu, kolmetoaline korter uues majas hakkab maksma keskmiselt miljon krooni. Seetõttu tekib ostjatel alternatiivide vajadus ning uueks hitt-tooteks on saamas odav eramu.

Äripindade sektorile ennustas Kivisaar tootluse langust ja likviidsuse kasvu. Pakkumisele on tulemas suur hulk kaubanduskeskuseid ja büroopindu, ka siin on tunda lootust, et hinnad 1. maist tõuseksid.

Eesti kinnisvara trumpidena nimetas Kivisaar välispartnerite usalduse kasvu, ostjaskonna madalat ja lühiajalist laenukoormust, kasutamata odavat maad (maa hind on ca 20% toote lõpphinnast, võrdluseks Skandinaavias võib see ulatuda kuni 60%ni), rakendamata on veel ka massehituste ja uute kontseptsioonide potentsiaal.

Vaadates aga Tallinna kõige tundlikuma kinnisvara - Lasnamäe korteri - hinnakõverat, nentis Kivisaar pessimistlikult, et kokkuvõttes on oodata ulatuslikuma kinnisvaradepressiooni saabumist.

<pilt2#fotod/Inimesed/Inimesed_K/kivisaar_6_andras.jpg#401#600#Ain Kivisaar>

Hetkel kuum