Tõnis Arnover • 18. november 2003 kell 22:00

Rootslased saavad esimesena TeliaSonera 3Gd proovida

Seda öeldakse TeliaSonera avaldatud pressiteates, mille kohaselt hakkab 500 rootslast juba paari päeva pärast ehk alates 1. detsembrist 3G- (UMTS) võrku testima.

Üleminek kolmanda põlvkonna (3G) mobiiltelefoniteenuste kasutamisele on lihtne, ütles TeliaSonera Rootsi tegevdirektor Marie Ehrling esmaspäevasel pressikonverentsil, kus ta tutvustas firma 3G strateegiat. Tema sõnul saavad seda Rootsis kohe kasutama hakata TeliaSonera kliendid umbes 20 piirkonnas Euroopa tehniliselt parimas 3G võrgus. Kõigil 3,6 miljonil GSM-võrgu kliendil Rootsis on võimalik oma tellimus tasuta ümber vormistada ja vahetada SIM-kaart uue vastu, millega saab helistada nii GSM/GPRS- kui ka 3G- võrgus.

Oluline on lisada, et 3G kõne- ja andmeedastusteenuste hinnatase jääb samaks mis praeguses GSM-võrgus, ütleb TeliaSonera Rootsi eraklientide osakonna juhataja Indra Åsander. Uute hindadega tulevad lisanduvad teenused, nagu näiteks videotelefoni kasutamine.

Tegelikult pole 3G-le ülemineku probleem mitte niivõrd võrgus, kui ikka veel selleks sobivate telefonide vähesuses, väidavad TeliaSonera konkurendid. Sobivad 3G-telefonid on kallid ja rahval pole piisavalt raha neid muretseda, ütles Tele2 avalike suhete juht Malin Rydberg. Põhiliselt seetõttu eelistavad Tele2/Comviq ja Vodafone 3G-võrgu käivitamisega esialgu oodata.

Tele2 juht Lars-Johan Jarnheimer, kes valiti Rootsi aasta ärimeheks, ennustab, et 3G tõeline läbilöök ei toimu enne 2005. aastat.

Umbes samasugusel seisukohal on Vodafone, mis on Rootsis väikese arvu klientidega testinud 3G võrku. Paari nädala pärast jätkatakse teste suurema arvu klientidega. ?Meie võrk on üldjoontes valmis ja toimib korralikult. Jääme ootama, millal 3G-telefonide pakkumine suureneb,? ütleb Vodafone?i avalike suhete juht Rootsis Johan Holmgren Svenska Dagbladetile.

TeliaSonera Rootsi on konkurentidest optimistlikum ja loodab, et märtsis 3G-võrgu laialdase avamise hetkeks on Nokia ja Sony Ericsson suutnud turule tuua juba piisavalt uusi sobivaid telefone.

?Meil on telefonitootjatega head kontaktid ja seetõttu võime olla kindlad, et tuleva aasta kevadel piisavas koguses uusi telefone,? ütles Indra Åsander.

Rootsis on üks toimiv 3G-võrk juba olemas. Selle käivitas mullu suvel Hutchison Whampoale ja Investorile kuuluv uus operaatorfirma 3. Kuid erilist läbilööki pole see saavutanud. Seni on tal õnnestunud saada 15 000 klienti, mis on väga vähe võrreldes Rootsi 8 miljoni mobiiltelefonikasutajaga.

Soomes on 3G-võrgule üleminek esialgu takerdunud. Ehkki TeliaSonera Soome kavatses 3G-võrgu käivitada juba aasta tagasi, on see praegu tähtajatult edasi lükatud. Selle põhjuseks on asjaolu, et 15 linna hõlmav võrk ei ole saavutanud soovitud stabiilsust.

Värskes pressiteates ütleb TeliaSonera, et olemasoleva GSM- ja 3G-võrgu kokkusobivust on alates eelmise aasta jaanuarist testinud firma oma töötajad. Järgmisel kuul kaasatakse 3G-võrgu testimisse kuni paarsada firmat, mis vajavad uut võrku oma teenuste arendamiseks.

Detsembris on info võrgus edastamise kiirus 128 kilobitti sekundis, võrgu laialdase kasutamise hetkeks tahetakse kiirus tõsta 350 kilobitini, ütles TeliaSonera Soome tegevdirektor Anni Vepsäläinen Helsingin Sanomatele.

Eestis on 3G litsentsi seni omandanud EMT, Tele2 ja Radiolinja, neljas litsents müüakse oksjonil. Neist ainukesena on seni kaks 3G tugijaama püsti EMT-l. Esimene ametlik 3G-kõne tehti EMT võrgus 17. septembril. EMT eksjuht Peep Aaviksoo on Äripäevas öelnud, et kommertskasutusse peaks 3G Eestis jõudma aastal 2005 ja enne seda on vaja teha umbes 2,5 miljardit krooni investeeringuid.

Hetkel kuum