ÄP fototoimetus • 20. november 2003 kell 22:00

Koalitsioon sõlmis laupäevani valitsusrahu

Peaminister Juhan Parts tegi kolmapäeva õhtul praeguse koalitsiooni päästmiseks kompromissettepaneku, pakkudes:

- 26protsendilise tulumaksu alandamise tempo aeglustamist, kuid mitte loobumist eesmärgist viia see lõpuks 20 protsendini. Võimaliku kompromiss-skeemi järgi alaneks tuleval aastal tulumaks mitte algselt kavandatud 24, vaid 25 protsendini, järgneval kahel aastal kaks protsenti ja aastal 2007 veel ühe protsendi võrra;

- lisasummasid lastele, paljulapselistele peredele ja haridussfäärile ning regionaalhalduse reformi kiirendamist.

Rahvaliidu esmaspäevasest ultimaatumist kriisi sattunud valitsuse peaminister Juhan Parts tegi kolmapäeva õhtul lepituskatse, kutsudes Reformierakonna ja Rahvaliidu kompromissnõupidamisele.

Partsi väljapakutud konfidentsiaalsete kompromissettepanekute vastuvõtmine võiks lepitada Rahvaliidu, kes saatis esmaspäeval koalitsioonist lahkumise avaldusena tõlgendatud ultimaatumi nõudega reastada ümber uue eelarve eelistused ja lükata edasi Reformierakonna algatatud maksureform.

Juhan Partsi kompromissettepanekud vanemahüvitise muutmist ei puuduta.

Kolmapäeva õhtul Stenbocki majas toimunud kohtumisel osalesid Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu esimehed Juhan Parts, Siim Kallas ning Villu Reiljan, aga ka rahandusminister Taavi Veskimägi Res Publicast, majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen Reformierakonnast ning riigikogu liige Jaak Allik Rahvaliidust.

Rahvaliidu esindaja väljendas kolmapäeval peaministri kompromissi üle rahulolu.

Lepiti kokku, et Rahvaliit ja Reformierakond kaaluvad ettepanekuid laupäevani, seni kehtib valitsusrahu, mil võimuerakonnad käituvad koosmeelevalitsusena.

Laupäeval, mil koguneb Reformierakonna volikogu, ootab Parts partnerite arvamusi ja täiendusi, et otsustada, kas võimuliit saab jätkata.

Autor: ÄP

Hetkel kuum