20. november 2003 kell 13:23

Üleliigsete laovarude suurus pole ikka teada

Piimatöösturid arutasid täna põllumajandusametnikega nn laojääkide teemat, kui suured võivad ettevõtja varud olla liitumisel ELiga, pole aga endiselt teada.

'Meile tutvustati määrust, mille sisu me juba ammu teame,' ütles Põlva Piima juhataja Aivar Häelm. 'Mis on 'ebanormaalselt suur laovaru', seda ei tea me ikkagi.'

Häelm ütles, et tal oleks vaja teada, kui palju tema ettevõtte ladudes võib kaupa Eesti liitumishetkel ELiga olla. 'Muidugi ma tahaks osta suhkrut varuks, mitte et peale 1. maid kohe jogurtisse kolm korda kallimat suhkrut osta,' ütles ta.

Kalevi Paide tootmise juht Aavo Sõrmus ütles, et laovarusid arvestatakse viimase kolme aasta keskmise järgi ning seda teeb põllumajandusministeerium.

Euroopa Komisjoni (EK) Kaubandusmehhanismide korralduskomitee võttis oktoobri keskel vastu määruse, millega sätestatakse uutele liikmesriikidele kohustus üleliigsed laovarud omal kulul kõrvaldada.

Määrus puudutab erinevat liiki liha, piimatooteid, teravilja, teraviljatooteid, konserveeritud köögivilja, margariini, oliivõli, suhkrut, shokolaadi jne.

Suhkruturu suhtes, arvestades suhkruturu ?tundlikkust? on väljatöötatud

eraldi meetmed. Uutel liikmesriikidel on kohustus üleliigsed suhkrulaovarud kõrvaldada, milleks on kaks võimalust : eksport ilmaeksporidtoetusteta kolmandatesse riikidesse või selle ümbertöötleminenäiteks biokütuseks, pärmiks või alkoholiks.

Hetkel kuum