Heidit Kaio • 23. november 2003 kell 22:00

Valitsusliit lükkas arutlused edasi

Laupäeval valitsuse residentsis Stenbocki majas kahetunnise koosistumise jooksul ei jõutud kokkuleppele tulumaksureformi tülialuse ajagraafiku suhtes.

Läbirääkijad olid Res Publica poolt Juhan Parts ja Taavi Veskimägi, Reformierakonnast Siim Kallas ja Meelis Atonen ning Rahvaliidust Villu Reiljan ja Jaanus Männik.

Läbirääkimisi lükkab edasi peaminister Juhan Partsi tänane sõit Saksamaale ja sealt edasi Itaaliasse, et kohtuda Saksamaa liidukantsleri Gerhard Schröderi ja Itaalia peaministri Silvio Berlusconiga.

Valitsusliidu peamine tüliõun on maksureformi käigus tuleval aastal tulumaksu alandamise tõttu riigieelarvesse vähem laekuv 900 miljonit krooni, mida Rahvaliit siiski kokku korjata ja ära kulutada sooviks.

?Vastuolu on peamiselt Rahvaliidu ja Reformierakonna nõudmiste vahel,? ütles peaministri sisenõunik Allar Tankler, kes võttis osa ka laupäevasest kohtumisest. ?Res Publica püüab kõigi poolte vahel tasakaalu leida.?

Rahvaliitlane Jaanus Männik: ?Meile on küsimus, kas on mõtet tulumaksu alandada, kui samas on õhus teravaid küsimusi regionaal-, sotsiaal- ja hariduse vallas.?

Selle nädala jooksul löövad osapooled kokku, kui palju raha kuluks tulumaksureformi ühe või teise variandi rakendamiseks ja milleks vabanevat raha kulutada.

?Tuleval nädalal tegeleme arvutustega,? rääkis Rahvaliidu delegatsiooni liige Männik eile.

Kuigi Res Publica ja Reformierakond on soostunud tulumaksureformi pikema aja peale jaotama ja selle tempot aeglustama ning vabaneva raha ümber jagama, on Rahvaliit jätkuvalt kõhklev.

Res Publica pakkus kolmapäeval välja lahendusvariandi, et tuleval aastal võiks tulumaksu vähendada esialgu planeeritud kahe protsendipunkti asemel ühe protsendipunkti võrra.

Reformierakond, kelle valimislubadus oli tulumaksureform, teatas põhimõttelisest toetusest Res Publica ettepanekule tingimusel, et planeeritust aeglasemalt tõuseb tulumaksuvaba miinimum.

Samas oli tulumaksuvaba miinimumi tõstmine nii Res Publica kui ka Rahvaliidu valimislubadus.

?Res Publicale on oluline tulumaksuvaba miinimumi tõstmine ja sellele pole Rahvaliit vastu ka vaielnud,? ütles Allar Tankler.

Res Publica ja Reformierakond ei ole seadnud vaidluspunktiks vanemahüvitise põhimõtete ülevaatamist, kuigi ka see oli Rahvaliidu üks läinud esmaspäeval üles tõstetud nõudmisi.

?Laupäeval me vanemahüvitise küsimust ei arutanud,? ütles Männik.

Hetkel kuum