Eesti juht USA kolleegist 20 korda odavam

USA kompaniide juhid teenivad aastas ligi kolm korda rohkem kui firmajuht Euroopas keskmiselt, kirjutas ajaleht The Wall Street Journal.

Koos kompensatsioonide, preemiate ja muude lisatasude ning motivatsioonisüsteemidega pani USA firmajuht keskmiselt eelmisel aastal tasku 2,25 miljonit dollarit ehk ligi 30 miljonit krooni.

Üheksa Euroopa riigi keskmiseks firmajuhi tasuks tuli vaid 804 000 dollarit ehk 10,6 miljonit krooni. Palgauuring viidi läbi tööstusettevõtete seas, mille aastane käive on vähemalt 500 miljonit dollarit (6,7 mld krooni).

Ajalehe värske uurimuse kohaselt saavad Euroopas kõige suuremat tasu ?veitsi kontsernide juhid, kelle aastane sissetulek on keskmiselt 1,19 miljonit dollarit (15,7 mln krooni). Kõige madalam on Euroopas uuritud maades Hispaania juhtide aastapalk, 620 000 dollarit ehk 8,2 miljonit krooni.

Firmajuhtide tasu suure kõikumise põhjustab ekspertide sõnul erinev kultuuritaust: ameeriklastel on suur edujanu, eurooplased pelgavad isegi öelda, kui nad teenivad keskmisest veidi kõrgemat tasu, rääkis Suurbritannias asuva Morley Fund Managementi ettevõtete juhtimistasandite spetsialist Anita Skipper. Ta lisas, et samuti on üsna levinud arvamus, et USA firmade juhid on palju autoriteetsemad ning nad vastutavad firma hea käekäigu eest rohkem kui Euroopa kolleegid.

Eesti suuremate firmade juhtide brutopalk jääb USA kolleegidele alla 20 korda ning Euroopa madalama tasemega Hispaaniale viis korda.

Personalifirma Fontes palgakonsultandi Urmas Orula sõnul on nemad jaganud Eesti tippjuhid ettevõtte suuruse järgi kolme rühma. Orula andmetel on juhi keskmine aastapalk esimese grupi ehk väiksemate Eesti firmade puhul veidi alla 400 000 krooni, väliskapitaliga firmas veidi vähem kui 600 000 krooni aastas. Teise grupi ehk keskmise Eesti firma juhi aastapalk on veidi üle 400 000 krooni, väliskapitaliga ettevõttes veidi üle 600 000 krooni.

Kolmanda grupi ehk suuremate Eesti firmade juhtide palgad on keskmiselt 1,5 miljonit krooni, nende ettevõtete aastane käive on ligikaudu kaks miljardit krooni. Keskmine töötajate arv on 1663. Kolmandasse gruppi kuuluvad valdavalt väliskapitaliga ettevõtted, näiteks Hansapank, Elion, Eesti Merelaevandus. Riigi omanduses on veel Eesti Energia. Suurim aastasissetulek on Orula sõnul 1,8 miljonit krooni. ?Võrreldes eelmise aastaga on suurfirmade tippjuhtide palgad Eestis kasvanud 6 protsenti,? märkis ta.

Orula lisas, et kui võrrelda Riia ja Tallinna palkasid, siis Lätis on kõrgemad esimese ja teise grupi ettevõtete juhtide palgad. Eestis aga on kõrgemad kolmanda grupi ehk suuremate väliskapitalil põhinevate ettevõtete juhtide palgad.

Hetkel kuum