Rivo Sarapik • 24. november 2003 kell 22:00

Fiatilt väiketarbeauto linnaliiklusse

Punto Van on disainilt ja sisult nagu Punto sõiduauto, vaid tagumiste istmete asemel on väike kaubaruum. Niisiis sobib see inimesele, kellel vaja vedada pisemat sorti kaupa.

Mahutavus on autol üks kuupmeeter, kandevõime sõltuvalt mootorist 450 või 510 kg. Palju see suurematele alla ei jää, võrdluseks näiteks Fiati veidi suurem kaubik Doblo suudab kanda 620 kilogrammi. Lisaks on linnaliikluses tipptundidel mõõtudelt väiksema kaubaautoga parem ja hõlpsam manööverdada.

Mis juhikohal häirib, on panipaikade ja dokumentide hoidmise puudus. Istet ettepoole liigutades saab istme taha küll veidi ruumi tekitada, kuid siis tuleb lõivu maksta sõidumugavusele. Kui ustes olevate sahtlite servad veidi kõrgemad oleksid, annaks sealgi sõidu ajal pabereid hoida. Et Punto ise on väikeauto ja katus madal, ei ole ka juhi peakohal sahtlit, mis kaubikutes tavaline.

Kaubaruumi luuk avaneb vaid üles ja seda saab avada kas juhikohalt või võtmega. Kui käes on kast ning väljas tuiskab lund, siis tuleb veidi aega veeta, et laadung peale laadida. Kaubiku jaoks suhteliselt ebamugav lahendus, sest peamiselt just tagaluugi juurde asja ongi.

Sõiduomadustelt on auto sama, mis tavaline kolmeukseline Punto ? ei nagise kusagilt, võib-olla kõmiseb tühi kaubaruum natuke rohkem. Aga võrreldes teiste kaubikutega, mis tagant täielikult polsterdamata, on selle müratase igati vastuvõetav.

Fiat Punto Vani proovinud ASi Pariisi Vesi juht Nils Niiman rääkis, et auto on oma mõõtmetelt linnatingimustesse ideaalne sõiduvahend. ?Meil on väike firma ja väikesed kaubad, Puntost paremat hetkel ei tea. Võib-olla Ford Fiesta baasil kaubik, kuid ei tea, millal see Eestisse jõuab,? selgitas Niimann. Seda, kuidas auto maanteel käitub, Niimann ei tea, sest ei ole Puntoga maanteesõitu proovinud. Igatahes pidas ta Punto hinna ja kvaliteedi suhet tasakaalus olevaks.

Peamine erinevus tavalisest Puntost on jäigem tagavedrustus ja see on eriti tunda nn lamavast politseinikust üle sõitmisel. Kui esiots läheb üle suhteliselt sujuvalt nagu sõiduautol, siis tagaots teeb hüppe.

Elektriline Dualdrive?i roolivõimendi, mille saab panna City-asendisse, on proovisõiduautol samuti peal. Erilist vahet sellest sõidu ajal ei ole, ainult parklas ja kohapeal teeb linnaasend rooli kergemaks. Muidu on see aga Puntol lisavarustuses, maksab 6200 krooni.

Baasvarustusest puuduvad ka ABS-pidurid, mis praeguse ilmaga teeb peatumise pisut raskemaks.

Muidu on testauto 1,2-liitrine (60 hj) mootor igati normaalne. On ka 80-hobujõuline, mida saab tavalisele Puntole, aga VANile mitte. Kannatab sõita ka madalamate pööretega ja kui rasket koormat peal ei ole, siis ajab asja ära küll.

Peatselt on tulemas ka 1,3-liitrine diiselmootor, millel 70 hobujõudu. Selle hind aga juba oluliselt kõrgem, ulatudes 170 000 kroonini.

Hetkel kuum