Peeter Stamberg • 24. november 2003 kell 22:00

Juhi lahkumine vedas Elcoteqi miinusesse

Soomes tegi eile pärastlõunal kiire languse läbi Eesti suurima eksportööri Elcoteqi aktsia.

Elcoteq teatas börsile, et nende praegune president ja juhatuse esimees Lasse Kurkilahti lahkub ettevõttest järgmise aasta mais. Samaaegselt Elcoteqiga edastas Kemira Helsingi börsile teate, et firma tegevjuhiks saab järgmise aasta maist just Elcoteqist lahkuv 55aastane Kurkilahti.

Kurilahti liikumine ühest ettevõttest teise mõjutas oluliselt ka aktsiate hindasid. Kui Elcoteqi aktsia oli enne juhi lahkumise teate avaldamist ligi 2 protsenti plussis, siis kella 18ks oli aktsia kukkunud 4,11%, 15,15 eurole.

Kemira aktsia kerkis aga 4,05%, 18,99 eurole. Kemira on suuruselt Elcoteqiga võrreldav. Kui Elcoteqi käive oli möödunud aastal 1,8 miljardit eurot ja töötajaid oli 11 000, siis Kemiral oli töötajaid 10 300 ja käivet 2,6 miljardit eurot. Samas turuväärtuselt on Kemira Elcoteqist ligi neli korda suurem.

Tugeva tõusu tegi Helsingi börsil läbi Nokia aktsia. Tõusu põhjuseks oli investorite lootus seoses USAs Dallases eile ja täna toimuva kapitaliturgude päevaga. Maailma suurimalt mobiiltelefonide tootjalt oodati järgmise aasta turumahtude prognoosi. Kuna kohtumine investoritega algas ajal, mil Helsingi börsil oli kauplemine juba peatatud, on aktsia reageeringut Nokia juhtide sõnavõttudele oodata Helsingis alles täna. Eile õhtul kella 18ks oli Nokia aktsia kerkinud 4,33%, 15,43 eurole.

Üldiselt algas nädal nii Euroopa kui ka USA börsidel positiivses meeleolus. Euroopa suuremate aktsiaturgude indeksid kerkisid 1,4?2,6%, USAs olid peamised indeksid esimese kauplemistunni möödudes 1,0?1,8% plussis. Suurima tõusu oli teinud tehnoloogiaettevõteterikas Nasdaqi koondindeks.

Hetkel kuum