ÄP fototoimetus • 25. november 2003 kell 22:00

Helsingi e-pilet keerulisem

Suur-Helsingi ühistranspordi eest elektronpileti abil tasumiseks tuleb esmalt soetada plastkaart, mis maksab 5,05 eurot ehk umbes 80 krooni. Kaarti saab tellida interneti vahendusel või osta reisikaartide teeninduspunktidest.

Vastava tasu eest on võimalik kaardile ?kirjutada? kahesugust informatsiooni. Üks võimalus on maksta kindel summa kindla perioodi jooksul Suur-Helsingi ühistranspordi kasutamise eest, sel juhul muutub sõidukaart perioodikaardiks. Sõiduõiguse saab lunastada kahest nädalast kuni ühe aastani. See on mugav neile, kes pidevalt kodulinna ühistranspordiga sõidavad.

Teine võimalus on kanda kaardile rahasumma 5-200 euroni. Ühissõidukisse paigaldatud aparaat võtab sellelt maha ühe sõidu eest ette nähtud summa. Elektroonilist piletit võib kasutada ka ühel ajal nii perioodikaardi kui ka krediitkaardina. See on vajalik juhul, kui ühissõidukiga ei sõideta mitte ainult Helsingi piires, vaid teinekord ka Helsingist Vantaasse.

Soetada võib ka kogu Suur-Helsingit hõlmava perioodikaardi. Sel juhul ei tule näiteks linnadevaheliste sõitude eest sõidukaardile kantud krediidi abil lisa maksta.

Kaardile kantud teavet loevad ühissõidukisse paigaldatud spetsiaalsed seadeldised. Trammides on neid eeskirja kohaselt neli, bussides aga üks, sest bussidesse sisenetakse vaid esiukse kaudu. Metroos asub seadeldis eskalaatori ees.

Helsingi elanikud maksavad vaid 50 protsenti sõidu tegelikust maksumusest, Vantaa elanikud saavad 48 protsenti soodustust - vastavalt sellele, kui palju üks või teine linn oma eelarvest ühistransporti doteerib.

Allikas: Tallinna tasuta ajaleht ?Pealinn?, 21.11.03

Autor: ÄP

Hetkel kuum