Ülo Toomsalu • 25. november 2003 kell 6:15

PM: Schröder ja Parts soovivad Afganistanis koostööd

Peaminister Juhan Parts ja Saksa liidukantsler Gerhard Schröder leidsid eilsel kohtumisel Berliinis, et riigid võiksid teha sõjalist koostööd Afganistanis.

Koostööettepanekuga tuli välja Schröder, kelle juhitav Saksamaa saadab mitusada NATO lipu all teenivat sõdurit pealinnast Kabulist väljapoole Kunduzi provintsi, kirjutab Postimees.

Eesti on saatnud samasse rahuväkke kuuemehelise demineerimisüksuse, kelles Schröder näebki sakslaste partnerit riigis, kus 25aastase sõjategevuse jooksul on maha pandud 10 miljonit miini.

Peaminister Parts pidas mõtet heaks ning riigijuhid otsustasid anda oma peastaapidele korralduse tulevase koostöö üksikasjad läbi töötada.

Eesti-Saksa võimalik sõjaline koostöö Afganistanis oli Partsi-Schröderi üle tunni pikkuse kohtumise käegakatsutav tulemus, sest tegelikult kulus valitsusjuhtide aeg oma riikide seisukohtade põhjendamisele.

Eesti ja Saksamaa on seni kandnud erinevaid hoiakuid nii Euroopa Liidu tuleviku kui ka näiteks Iraagi sõja suhtes, Saksamaa suursaadik Tallinnas isegi hoiatas Eestit muutumast riigiks, kes ütleb alati «ei».

Üle tunni kestnud kohtumine oli Partsi sõnul väga avameelne ja sõbralik ning keskendus ennekõike Euroopa Liidu valitsustevahelisel konverentsil arutatava põhiseadusliku leppe teemadele.

Partsi kinnitusel loodab Eesti laienevast Euroopa Liidust tugevat tegijat maailma majandus- ja poliitilisel areenil, usub 25-liikmelise Euroopa Liidu töövõimesse ning põhimõte «igast riigist üks volinik» on Eestile oluline märk liikmesriikide võrdsusest.

Schröder kinnitas, et mõistab Eesti põhjendusi, kuid selgitas, et laienenud euroliidus on eriti oluline tagada Euroopa Komisjoni efektiivsus ja tugevus.

Hetkel kuum