27. november 2003 kell 22:00

Kas peaministri kass on pehme või karvane?

Nende võim tuleneb sellest, et hulk kodanikke on nad paljude teiste omataoliste seast välja valinud ning andnud neile õiguse kogu rahva saatust puudutavaid otsuseid vastu võtta.

Peaministri kass ja presidendi jänes on samuti loomad, kuid mitte poliitilised. Nende võim tuleneb sellest, et avalikku teenistusse asumisel võtavad nad kohustuse poliitilisi loomi abistada. Või nagu seisab kasside, jäneste ja sigade eetikakoodeksis: oma tegevuses tuleb järgida kodanikelt mandaadi saanud poliitikute õiguspäraselt väljendatud tahet.

Poliitikud on rahva poolt valitud ning seepärast rõhutavad meelsasti, et räägivad ning teevad oma otsuseid kogu rahva nimel. Ametnikud ehk avalikud teenistujad on definitsiooni poolest kodanikud rahva teenistuses. Tagatipuks nimetavad ka ajakirjanikud end mõnikord rahva teenriteks.

Kui mitte eriti põhjalikku analüüsi ette võtval inimesel on võrdlemisi lihtne teha vahet ajakirjanikel ja muudel loomadel, siis pehmete ja karvaste vahetegu kipub olema keerulisem. Ilmselt tekib ka poliitilistel loomadel endil aeg-ajalt raskusi omasuguste ning mitte-poliitiliste loomade eristamisega. Ning niisamuti võib juhtuda, et peaministri kass hakkab end pidama poliitiliseks loomaks.

Taoline asjade käik pole üllatav, sest töö toob pehmed ja karvased sageli kokku ühise laua taha. Ning "Pehmed ja karvased" toob nad loodetavasti ka ühise teleri ette, pakkudes head võimalust oma pehmuse või karvasuse üle tõsiselt järele mõelda.

Autor: Sten Hansson

Hetkel kuum