ÄP fototoimetus • 27. november 2003 kell 22:00

Leedu peatas eile elektrivõrgu erastamise

Otsuse Rytu Skirstomieji Tinklai (RST) müügi peatamise kohta tegi Leedu riigivarafond põhjusel, et ainsaks pakkujaks oli jäänud Eesti Energia, edastas BBN.

Leedu peaminister Algirdas Brazauskas ütles eile, et idapoolse võrgu erastamisega pole kiiret. ?Kiirustada pole kuhugi,? ütles Brazauskas eile parlamendi ees esinedes. Brazauskase sõnul idapoolse elektrivõrgu RST erastamine peatatakse, vahendas Vilniusest majandusajakirjanik Žydrunas Damauskas. See tändab, et Eesti Energial jä osalus Leedu elektrivõs saamata.

Eesti Energia ASi finantsjuhi Sandor Liive sõnul ametlikku otsust Leedu jaotusvõrgu erastamise osas pole, ja peaministri kõne pole kättesaadav.

Eesti Energia saab Leedu jaotusvõrguettevõtte RST aktsiate erastamisprotsessis tugineda ainult infole, mis on talle ametlikult teatavaks tehtud, kommenteeris Liive.

Eesti Energiale teadaolevalt ei ole Leedu jaotusvõrguettevõtte erastamise komisjon, riigivarafondi või mõni muu pädev Leedu valitsusasutus võtnud vastu ühtegi otsust Leedu jaotusvõrguettevõtte RST erastamise suhtes, jätkas Liive.

Liive rõhutas, et Eesti Energia ei näe ühtegi majanduslikku põhjendust, miks erastamise peaks praegu katkema. ?Eesti Energia on majanduslikult tugev ettevõte, kellel on kõrgem krediidireiting kui Leedu Vabariigil,? märkis ta. ?Eesti Energia võlakoorem on Euroopa energiaettevõtetega võrreldes üks väiksemaid. Eesti Energia aktsionär Eesti Vabariik on Leedu valitsuse lähim partner nii regionaalses kui rahvusvahelises koostöös. Kõik see peaks looma hea aluse erastamise jätkumiseks Leedus.?

Eesti Energia tegi pakkumise 71,35% suuruse osaluse erastamiseks Leedu elektrivõrgus Rytu Skirstomieji Tinklai (RST), mis katab Leedu idaosa. RST pärast oli konkurentsis kaks pakkujat, AS Eesti Energia ja Saksa energiafirma E. ON Energie. Eesti Energia pakkumise suurus oli umbes 2 miljardit krooni.

Paar nädalat tagasi tuli ilmsiks, et E ON ei teinud konkreetset rahalist pakkumist, vaid seadis hinna sõltuvusse Leedu riigi elektrihinna regulatsioonist. Seepeale ütles Leedu peaminister, et RST jääb tänavu tõenäoliselt erastamata.

RST võrk haarab poole Leedu elektriturust, hõlmates pealinna Vilniuse ja Ignalina aatomielektrijaama ümbruse ning andes voolu Leedu suurimale tööstusettevõttele Ekranas. RST erastamise konkursi tingimustes oli nõue, et pakkumine peab olema vähemalt 421 miljonit litti ehk 1,8 miljardit krooni. Konkursi käigus eeldati üle 500 miljoni liti (2,2 mld kr) suurust pakkumist. Kinnitamata andmetel esitas Eesti Energia ligi 2 miljardi krooni suuruse pakkumise.

Leedu elektrivõrkude lääneosa müüdi nädal aega tagasi alghinnast 50% kallimalt. Läänevõrgu VST ostmiseks tegi parima pakkumise Leedu kaubandushiiglase VP Marketiga (Vilniaus Prekyba) seotud ärimehed. Elektrivõrkude lääneosa 77% osaluse alghind oli 359 miljonit litti (1,6 mld kr), VP Marketi pakkumine oli 539 miljonit litti (2,4 mld kr).

Autor: ÄP

Hetkel kuum